Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzey Irak petrolünün ihracı başlıyor

Enerji Bakanlığı, Bağdat'ın Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden ihracına izin vermediği iddialarını yalanladı. Yetkililer, "Resmi bildirim gelmedi" dedi

Giriş Tarihi: 10.1.2014
Türkiye ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasında imzalanan tarihi petrol anlaşmasında bir kilometre taşı daha aşılıyor. Bölgesel Yönetim, Türkiye'ye ihraç etmeye başladığı ham petrolü ocak sonu itibarıyla uluslararası piyasalara da satmak için ihaleye çıktığını duyurdu. Dün Bağdat'ın satışa karşı çıktığı iddiaları yayılırken, Ankara konuyla ilgili resmi bildirim gelmediğini ve sürecin devam ettiğini vurguladı. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre ocak sonunda aylık 6 milyon varil petrolün uluslararası piyasalara satışı için ihale ilanına çıkıldı. Satış rakamının aylık 10-12 milyon varile çıkacağı duyuruldu. Bu da yıl sonuna kadar Kuzey Irak'tan başlayan petrol ihracatının günlük 400 bin varile ulaşacağı anlamına geliyor.

BAĞDAT BELİRSİZLİĞİ

Kuzey Irak'ın ihale ilanı sonrası dün Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani'nin merkezi hükümetin böyle bir ihracata izin vermeyeceğine dair açıklama yaptığı bilgisi yayıldı. Enerji Bakanlığı yetkilileri ise, Irak'tan böyle bir açıklama veya bilginin kendilerine ulaşmadığını belirterek, sürecin devam ettiğini aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Irak petrolünün ihracı başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN