Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İstanbul'u susuz bırakmayacağız"

Giriş Tarihi: 11.1.2014
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2071'e kadar İstanbul'da su sıkıntısı yaşanmaması için planlar yaptıklarını açıkladı. Saraçhane'deki Başkanlık Sarayı'nda düzenlenen toplantıda İstanbul'un su durumunu değerlendiren Bakan Eroğlu, 1994 yılında İstanbul'daki su sıkıntısını çözdüklerini, 2040 yılı master planını da ilân ettiklerini hatırlattı.

SUSUZ KALINMAYACAK

Dünyada küresel iklim değişikliği nedeniyle büyük kuraklıklar olduğunu belirten Eroğlu, Melen Barajı'nın inşasına başlandığını söyledi. Eroğlu şöyle konuştu: "Melen Barajı ile bir değil iki, üç yıl kuraklık olsa dahi suyu orada biriktirmek istiyoruz. Ağva civarında iki tane dev baraj inşa edeceğiz. Birisi Osmangazi, diğeri de Sungurlu Barajı. Vatandaşlarımız endişe etmesin. Biz İstanbul'u susuz bırakmayacağız."

DOLULUK ORANI DÜŞTÜ

Halen yüzde 33 olan İstanbul barajlarındaki doluluk oranının geçen yıl aynı dönemde yüzde 63 olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, "Bunun önemi yok, biz tedbirlerimiz aldık. Yeşilçay ve Melen'i sürekli olarak İstanbul'a aktarıyoruz" diye konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, "İstanbullular müsterih olsun ama doğal kaynakları dikkatli kullansınlar" dedi.

İKİNCİ HAT DEVREYE GİRECEK
Kadir Topbaş, nüfusu 14 milyona ulaşan İstanbul'da su problemi yaşanmadığını söyledi. 2007'deki kuraklıkta Melen'den 185 kilometrelik hat döşenerek İstanbul'un imdadına yetişildiğini anlatan Topbaş, "Biz de 135 kilometrelik ikinci hattın inşasına başladık. 5-6 kilometrelik kısmı bitmek üzere. Böylece ikinci hattı devreye sokacağız. Tedbirler alarak kentimizi ve insanımızı mağdur etmemek için gece gündüz çalışmaktayız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İstanbul'u susuz bırakmayacağız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN