Deloitte’da girişimcilik kültürü

Girişimcilik, genel olarak yeni sektörler ve şirketler için kullanılsa da aslında birçok şirketin yaptığı yenilikler, sektöre kazandırdıkları ve inovatif yaklaşımlarda girişimcilik olarak adlandırılabilir. Özellikle, kurumsal şirketlerin hem iş dünyasını hem şirket çalışanlarını daha inovatif düşünmeye ve girişimci olmaya özendirmeleri hem ülke ekonomisine hem de girişimcilik ekosistemine büyük katkı sağlar. Bugün okuyacağınız röportajda bu konularda uzun yıllardır başarılı işlere imza atmış Deloitte’un globalde ve Türkiye’de neler yaptığını öğrenmek istedik. Konuyla ilgili Deloitte TTK İş Geliştirme lideri Ali Çiçekli’yle görüştük.

Giriş Tarihi: 14.1.2014 08:54
Duygu Eren - Sabah.com.tr

Sizi tanıyabilir miyiz?

Deloitte'un ortaklarındanım. İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümünü 1997 yılında bitirdikten sonra Deloitte'ta başladığım görevimi devam ettiriyorum. İki yıl süreyle ABD Boston ofisinde çalıştım. Daha sonra Türkiye Deloitte'da çalışmaya başladım.

Deloitte'un faaliyet alanları neler?

Deloitte benim için binlerce on binlerce genç, yetenekli, hırslı, hedeflerine ulaşmak için yapabileceklerinin en iyisini yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi bir yaşam tarzı haline getirmiş profesyonellerin birlikte ürettiği ortak platformun adı. Bu platformda 180,000 kişinin üzerinde profesyonel dünyanın 150'yi aşkın ülkesinde oluşturdukları profesyonel hizmet ağı ile denetim, vergi, danışmanlık, kurumsal risk hizmetleri ve kurumsal finansman alanlarında gerek kendi uzmanlıklarında gerekse şirketlerin ihtiyaç duydukları hizmete göre farklı uzmanlıkları bir araya getirerek entegre çözümler sunuyorlar. Deloitte yönetim kadroları bu insan kalitesini geliştirmek ve Deloitte'un genç profesyoneller için çekim merkezi karakterinin sürdürülebilirliğini sağlamak zorunda olduğunun farkında. Bu nedenle gerek Deloitte Global gerekse Deloitte Türkiye olarak girişimcilik yetenek yönetimi konusunda en çok önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Kadromuzu en iyi okullardan en parlak öğrencileri işe alarak güçlendirmek, en iyi profesyonelleri bünyemizde tutmak için girişimciliği desteklemek zorundayız.

Deloitte'da girişimcilikle ilgili neler yapılıyor?

Girişimciliği desteklemek için Deloitte Türkiye olarak neler yaptığımızı üç temel başlık altında özetleyebilirim.
- Deloitte Eğitim Vakfı- Türk iş dünyasına yaratıcı, araştırmacı, yenilikçi, global vizyona sahip ve lider insan kaynağı yetiştirilmesine destek vermek amacıyla, yetenekli öğrencilere burs vermek ve eğitim kurumları kurmak hedefiyle hayata geçirdik. Vakfımız Türk İş dünyasına değer katacak insanlar yetiştirme vizyonu ile faaliyetlerine devam ediyor. Verdiğimiz burslar ve sağladığımız staj olanaklarının yanında çeşitli etkinliklerle girişimciliği desteklemeye çalışıyoruz. Bu anlamda, Deloitte Global'in düzenlediği ve Türkiye ayağını da DEVAK olarak yürüttüğümüz Uluslararası Öğrenci Forumu (International Student Business Forum) dünyanın farklı coğrafyalarından üstün niteliklere sahip üniversite öğrencilerini bir araya getiren çok önemli bir liderlik gelişim programıdır. 2007 yılından itibaren düzenlenen bu forum sayesinde, farklı kültürlerden gelen öğrenciler ve program koçlarıyla, karmaşık bir vakayı analiz ederek teoride öğrendiklerini, gerçek vakalar üzerinde deneyerek geliştirme ve iş hayatındaki değişik yaklaşımları izleme şansını elde ediyorlar. Farklı ülke ve kültürlerden insanlarla birlikte çalışma fırsatı yakalayan öğrenciler, aynı zamanda gerçek hayatta sorunların, konunun uzmanları tarafından nasıl çözümlendiğine tanıklık ediyor. Bunun yanı sıra, 4 gün boyunca süren forumda öğrencilere liderlik becerilerini geliştirme ve kariyer seçeneklerini çeşitlendirme ve değerlendirme olanağı tanınıyor. Bu forum sayesinde öğrenciler farklı kültürlerden gelen insanlarla çalışma deneyiminin yanı sıra geleceğin iş dünyasının liderleri olarak liderlik yetilerini geliştirme fırsatını da elde etmiş oluyorlar. 2011 yılında, 24-28 Mart tarihleri arasında Atina'da düzenlenen forumda Türkiye, Deloitte Eğitim Vakfının 3 bursiyeri tarafından temsil edildi. 2012 yılında ise 15-19 Mart tarihleri arasında yine Atina'da düzenlenen forumda Türkiye'yi Deloitte Eğitim Vakfı sponsorluğunda 2'si bursiyerimiz olmak üzere Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde okuyan toplam 5 öğrenci temsil etti. Böylelikle öğrenciler farklı ülkelerden gelen temsilcilerle birlikte çalışma ve liderlik becerilerini geliştirme fırsatı elde etmiş oldu. Liderlik ve Kariyer gelişim konusunda dünyanın en seçkin forumlarından biri olan Uluslararası Öğrenci Forumu, Deloitte'un ev sahipliğinde her yıl 20 farklı ülkeden 70 'e yakın öğrenciye ağırlamaktadır. Deloitte Türkiye olarak önümüzdeki dönemde bu etkinliğin Türkiye ayağını Türkiye'de eğitim gören öğrencilerin daha kapsamlı bir biçimde yer alacağı ve faydalanacağı bir biçimde geliştirmek için çalışmalarımız sürüyor.

İş dünyasında yaptığınız etkinlikler neler?

Üniversite öğrencilerine yönelik çalışmalarımızın yanında iş dünyasında girişimciliği desteklemek ve özendirmeye yönelik çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu etkinliklere önemli bir örnek ise her yıl düzenlediğimiz Fast 50. Fast 50 tarihçesi 1995 yılına dayanıyor, ilk olarak Amerika'da silikon vadisinde düzenlenen bu yarışma teknoloji alanında hızlı büyüyen firmalar arasında düzenleniyor ve ciro, AR- GE harcamaları gibi kriterlere göre hızlı büyüyen firmalar ödüllendiriliyor. FAST 50 aynı zamanda, bu firmaların kendi isimlerini duyurmaları için önemli bir fırsat yaratıyor. Dünyanın 37 bölgesinde düzenlenen bu yarışmanın Türkiye ayağını 2006 yılından bu yana Türk Telekom Ana Sponsorluğunda düzenliyoruz. Türkiye'de FAST 50 'de dereceye giren firmaların EMEA bölgesinde de birinci sırada olduğunu görmek ise bizi ayrıca gururlandırıyor. Deloitte Türkiye olarak en az bu etkinlikler kadar desteklenmesi gerektiğine inandığımız bir alan ise firma içinde girişimcilerin desteklenmesi. İnanılmaz bir hızla gelişen piyasalar ve rekabet ortamında verdiğimiz hizmet kalitesini korumak için verdiğimiz servisleri firmaların ihtiyaçlarına göre geliştirmek bizim için çok önemli. Bu anlamda yeni servis alanları yaratmak, firmaların ihtiyaçlarını ve karşılaşabilecekleri riskleri önceden görmek zorundayız. İnovatif düşünce firma kültürümüzün önemli bir parçası.

Bu düşünceyi çalışanlarınıza nasıl aşılıyorsunuz?

Bu konuda özellikle son yıllarda hızlandırdığımız endüstri uzmanlığı yaklaşımı ile yöneticilerimiz ve çalışanlarımızı kendi uzmanlığımız ile ilgili alanlarda fikir liderliği konusunda destekliyoruz. Yöneticilerimiz ve çalışanlarımıza makale, araştırma ve süreli yayın hedefleri veriyoruz. Yapmak istedikleri etkinliklerle ilgili sağlanan bütçeler ile yaratıcı fikirleri desteklemeye çalışıyoruz. Başarı kriterlerimizden önem verdiğimiz konuların başında inovatif olmak ve firma içinde girişimci olmak ki bunun olması için insiyatif almak geliyor.

Siz bunu Deloitte'da yapmayı nasıl başardınız?

Ben, Deloitte bağımsız denetim bölümü ortaklarındanım ancak geçtiğimiz iki yıllık sürede TTK iş geliştirme ortağı olarak görev yaptım. Firmaların yeni TTK uyum ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurduğumuz TTK ekibimiz ile başta Uluslararası Finansal Raporlama Standartları dönüşüm projeleri olmak üzere firmaların Yeni TTK uyumunu sağlayacak çeşitli hizmetler ürettik, 150'nin üzerinde firma ile bu alanda çalışmalar yaptık. Türkiye çapında Yeni TTK konusunda çok sayıda çeşitli yayınlar ürettik, seminerler, paneller, eğitim programları ile 100'lerce firmaya ve sivil toplum kuruluşuna destek verdik. Bu çalışmalar sırasında Deloitte'un gerek finansal olarak gerekse insan kaynağı olarak Yeni TTK konusunda desteğini gözlemledik.

Türkiye'de genel olarak girişimcilik nasıl özendirilebilir?

Bu anlamda özellikle katma değeri daha yüksek sektörlerde risk alan ve girişimcilik cesaretini gösteren firmaların çeşitli teşviklerle özendirilebileceğini, finansman konusunda daha avantajlı uzun vadeli finansman olanakları gibi araçlarla desteklenmesi gerektiği kanısındayım. Bu noktada gerek devlete, gerekse özel sektöre çeşitli görevler düşüyor. Firmaların kurumsallaşması adillik, şeffaflık sorumluluk ilkeleri etrafında yeniden yapılanma süreçlerini tamamlamaları ile birlikte profesyonellerinde yaratıcı fikirlerini daha fazla hayata geçirme olanağı yakalayacağını kanısındayım. Önümüzdeki dönemde inovatif olmayan kendisini sürekli geliştirmeyen firmaların uluslararası rekabette ayakta kalması son derece güç. Bu noktada firmaların girişimciliği desteklemeleri ve bu konuya kaynak ayırmaları artan rekabet ortamında bir lüksten öte zorunluluk olduğunu düşünüyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deloitte’da girişimcilik kültürü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN