Kaplanlar: Siyasi risk yok

Başbakan'ın beş günlük Uzakdoğu ziyareti, operasyona rağmen Türk ekonomisine güvenin sürdüğünü gösterdi. Asya kaplanları istikrar ve dinamik ekonomiye güvenlerini STA'larla teyid etti

Giriş Tarihi: 14.1.2014
Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşen 17 Aralık operasyonunun ekonomik sonuçları iç piyasada tartışılırken yurtdışında istikrara olan güvenin meyveleri alınmaya devam ediyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın beş gün süren Uzakdoğu ziyaretinden, "Türk ekonomisine güven" çıktı. Erdoğan'ın Japonya, Singapur ve Malezya'da katıldığı heyetler arası görüşmeler, iş forumları ve CEO toplantıları gibi tüm platformlarda Türkiye'yle işbirliği talepleri gündeme geldi. Hükümetler Türkiye'deki istikrar ve dinamik ekonomiye güvenlerini serbest ticaret anlaşmaları (STA) için imza atarak gösterirken, fon yönetimleri de her türlü finansmana açık olduklarını vurguladı. Beş günlük seyahati özetleyen açıklama ise 40 milyar doların üstünde varlığa sahip Malezya devlet fonu Khazanah'ın başındaki Başbakan Najip Tun Razak'ın, "Türk ekonomisine ve Erdoğan'ın liderliğine güveniyoruz. Yatırımlarımızı artırıyoruz" sözleri oldu.

DEVLER FİNANSMANA HAZIR


Erdoğan'ın Asya Pasifik temaslarının gündeme yansımayan ancak çok önemli detaylarından biri de CEO buluşmalarında yaşandı. 3'üncü Köprü yeni havaalanı ve Kanal İstanbul olmak üzere birçok proje bu toplantılarda masaya yatırıldı. Yarım trilyon doların üzerinde paraya hükmeden fonların bu projelere finansman sağlaması konusunda ilk adımlar atıldı.

ÜÇ STA YURDA DÖNDÜ

Başbakan'ın Asya Pasifik temaslarının en önemli kazanımlarından biri de ekonomisiyle dikkat çeken üç ülkeyle serbest ticaret anlaşması için girişimlerin başlatılması oldu. Buna göre Malezya'yla nisanda STA imzalanması hedefleniyor. Singapur ve Japonya'yla ise yakın tarihte imza atılması yönünde irade sergilendiği öğrenildi. STA'ların hayata geçmesi yakın gelecekte Türkiye'nin dış ticaret hacminde 10 ila 15 milyar dolar arasında bir büyüme getirecek.

JAPONYA AYAĞINDA İLKLER YAŞANDI

Erdoğan 'ın seyahatlerinde bazı ilkler de yaşandı. Japonya'da devlet başkanlarıyla görüşmeyen İmparator, Başbakan Erdoğan'ı öğle yemeğinde ağırladı. Başbakan Shinzo Abe de Erdoğan'la yakından ilgilendi. Devlet Konukevi Türk heyeti için açıldı, çok nadir gerçekleşen bir uygulamaya gidilerek basın toplantısında Türk basınına sınırlama getirilmedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaplanlar: Siyasi risk yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN