Türk Cirit'i Avrupa yolunda

Giriş Tarihi: 15.1.2014 12:09 Güncelleme Tarihi: 15.1.2014 17:09

Roketsan tarafından geliştirilen ve ilk ihracatını Ortadoğu'ya yapan Cirit füzesi yönünü Batı'ya çevirdi.

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslimatları devam eden Cirit füzesi ihracat faaliyetleri kapsamında çalışmalara devam ediyor. Bu konuda, Eurocopter firması ile yapılan sözleşme gereğince EC635 helikopterine entegrasyon faaliyetleri sürüyor. Bu çalışmaların yanında Eurocopter tarafından üretilen TİGER saldırı helikopterine Cirit füzesinin entegrasyonu konusunda Eurocopter ile Roketsan arasında görüşmeler başlatıldı.


TİGER'A TÜRK PENÇESİ

Kokpit.aero'dan Muhammet Metin'in haberine göre; Roketsan yetkilileri "Cirit füzesinin ihracat çalışmaları kapsamında Eurocopter ile yapılan sözleşme gereğince başta Ortadoğu ülkelerine satışı planlanan EC645 helikopterine Cirit füzesinin entegrasyonu devam ediyor. Bu doğrultuda, Eurocopter yetkililerin katılımıyla yurt içi ve yurt dışında Cirit füzesinin atış testleri gerçekleştirilecek. Bunun yanında, yine Eurocopter ürünü olan Tiger helikopterine Cirit entegrasyonu yapılması amacıyla görüşmeler olumlu yönde devam ediyor. Bu yönde ilk adım geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen IDEF 2013 Uluslararası Savunma Sanayii fuarında atıldı. Eurocopter yetkilileri, Cirit füzesinin hem etkili hem de ekonomik olmasından dolayı tercih edilebileceği yönünde görüş bildirdiler. Roketsan olarak Cirit füzesinin Tiger helikopterinde kullanılması amacıyla sıkı bir çalışma yürütüyoruz." diye konuştu.


Türkiye ni milli silahları

CİRİT KARAYA İNDİ

Ötee yandan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Cirit füzesi teslimatları devam ediyor. Sınır bölgesinde terör ve kaçakçılıkla mücadele kapsamında yeni inşa edilen ve belirlenen Kalekol'larda da kullanılmaya başlanan Cirit füzesi, inşaatı devam eden diğer Kalekol'larda da kullanılması yönünde karar alındı.


AIR TRACTOR AT-802 UÇAĞI CİRİT ATACAK

Roketsan geçtiğimiz yıl Şubat ayında Abu Dabi'de gerçekleştirilen IDEX Fuarı'nda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Cirit füzesi satışı konusunda anlaşma sağladı. Toplam 196 milyon dolarlık anlaşma ile önümüzdeki yıllar içinde BAE'ye toplam 10 bin adet Cirit füzesi teslim edilecek. Birleşik Arap Emirlikleri Cirit füzesini, Basra Körfezi'nde petrol yataklarını gözetleme ve koruma amaçlı olarak satın aldığı AT-802 uçağında kullanacak.

Kaynak: Kokpit.aero
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Cirit'i Avrupa yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN