Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'yi faizle durdurma!

Giriş Tarihi: 19.1.2014

İş dünyası salı günkü PPK öncesinde Merkez'e "Faizi artırma" çağrısı yaptı. İşadamları faizin artması durumunda büyümenin duracağını söylüyor

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) önümüzdeki hafta yapacağı kritik toplantı öncesinde iş dünyasından çağrı geldi. İşadamları Merkez'in faizi artırması durumunda ekonominin duracağını belirterek, "Yüksek faiz yatırımın önündeki en büyük engeldir. Büyümeyi durdurur, işsizliği artırır" diyor.

İŞ DÜNYASI MERKEZ BANKASI'NA ÇAĞRIDA BULUNDU

Mehmet BÜYÜKEKŞİ TIM Başkanı
Baskılara kanmasın
Şu anda faizlerin artırılması konusunda bir baskı oluşturuluyor. Ama Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda faizleri artırmaması gerekir. Dolar kurunun da ihracatçı için öngörülebilir seviyede olması lazım. Bugünlere güven ve istikrarla geldik. Makro, borçluluk ve dış denge açısından bir sorun yok. Kurun artması için de bir neden yok.

İbrahim ÇAĞLAR İTO Başkanı
Üretimiçin artmamalı
Biz iş dünyası olarak imalat ve üretim bacağını temsil ediyoruz. Acilen sanayi yatırımlarını hızlandıracak adımlar atmamız gerek. Dünyada her ülke sıkıntılardan sanayi ve üretimle çıkıyor. Bizim de bir an önce bu konudaki adımlara öncelik vermemiz lazım. Bunun için de faizlerin artmaması önemli. Sanayicinin girdi maliyetleri azaltılmalıdır.

Hikmet Tanrıverdi İHKİB Başkanı
Küçülmeye sürükler
Yüksek faiz her zaman yüksek kurdan tehlikelidir. Ekonominin büyümesini yavaşlatır. Merkez Bankası'nın kısa dönemli müdahaleler yapması gerekiyordu. Türkiye istikrarı yakaladığı düşük faiz dönemlerinde büyüme oranını artırdı. Faizi artırırsanız, ekonomi yeniden küçülme sürecine girecektir. Nitekim son dönemde faizlerin artmasıyla büyüme zayıflamıştı.

İbrahim BURKAY BTSO Başkanı
Maliyetleri artıracaktır
Piyasanın Merkez Bankası'nın faizleri artırmasına değil, desteğe ihtiyacı var. Faizler artarsa büyüme zayıflar, işsizlik artar, finansman pahalılaşır. Yatırımcının finansman maliyetinin artmaması gerekir. Merkez Bankası ihracatçılara Eximbank üzerinden uzun vadeli kredi vermelidir.

Nurettin ÖZDEBİR ASO Başkanı
Lobi'ye bakmasın
Faizi 5 puan artırsa da dolara faydası olmaz. Kur 2 TL'nin altına inmez. İnse bile tekrar yükselir. O yüzden boşuna faizleri yükseltmemeli. Çünkü kur ekonomik değil siyasi bir olaydan kaynaklanıyor. Faizler artarsa büyüme durur. Kurda bu kadar volatilite varken Merkez'in faizi artırması sadece ülke ekonomisine yük getirir. Merkez'in lobinin dediğine bakmaması gerek.

Abdullah DEĞER ANGİAD Başkanı
Büyümeyi durdurur
Yüksek kur uzun vadede ihracat için iyidir. Ama yüksek faiz her dönem herkes için kötü sonuçlar doğurur. Çünkü yüksek faiz, yatırımın önündeki en büyük engeldir. Büyümeyi durdurur, işsizliğin artmasına neden olur. Bankalar şu anda hemen faizleri artırmaya başladı. İş dünyası olarak en büyük korkumuz her bahaneyi değerlendiren bankaların kredileri erken çağırmaları.

Nail OLPAK MÜSİAD Başkanı
Biz üretim lobisiyiz
Son günlerin spekülatif hareketleri sonucu artan döviz dışında, ekonomik hiçbir gerekçe ortaya konmadan, faizlerin artmasını istemek halkın ve kamunun kaynaklarından haksız kazanç sağlama çabasından başka bir anlam taşımaz. Yüksek faiz, sanayicilerin üretim gücünü zayıflatır. Biz paradan para kazanmıyoruz. Faiz lobisi değil, üretim lobisiyiz. Faiz artırımına karşıyız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'yi faizle durdurma!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN