Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zammın altından 'uyanık' çiftçi çıktı

Faili meçhul hububat ve bakliyat zamlarının altından uyanık çiftçi çıktı. Daha fazla teşvik isteyen çiftçi, yüksek beyanla spekülasyona neden oldu

Giriş Tarihi: 19.1.2014
Kimsenin üstüne almak istemediği, vatandaşın cebini yakan hububat ve bakliyat zamlarının altından çiftçi çıktı. Hasatta kilo başına devletten 10 kuruşluk destek alan çiftçi, bu teşviklerden daha fazla yararlanabilmek için tarladaki ürünü gerçeğinden fazla göstererek rekolte beklentisini yükseltti. İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) Başkanı ve Biçen Marketleri Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Biçen, "Devlet 2008'de hububata kilo başına 10 kuruşluk teşvik vermeye başladı. Bu teşvikle ürün rekoltesi de takip altına alındı. Çiftçi teşvikten daha fazla yararlanabilmek için ektiğinden fazlasını beyan etti. Dolayısıyla sene sonunda beklenilenden daha az hasat elde edildi" dedi. Ürün bazına ihtiyaç analizlerinin de buna göre yapıldığını ifade eden Biçen, yanlış bildirim nedeniyle bunun da sağlıklı gerçekleşemediğini anlattı.

MEKANiZMA İYİ İŞLİYOR

Tarım Ürünleri Hububat Bakliyat İşletmeleri ve Paketleme Sanayicileri Derneği (PAKDER) Başkanı İsmet Aral ise yüksek beyanatın zamlarda etkili olabileceğini, fakat etkisinin düşük olduğunu söyledi. Tarımda artık kontrol mekanizmasının daha iyi çalıştığını dile getiren Aral, şunları anlattı: "Eskiden çiftçiye dekar başına teşvik verilirdi. Şimdi ürün başına veriliyor. Ürün rekoltesinin yüksek gösterilmesi ihtimali var ama fiyatların yükselmesinde çok da etkisi yok. Fiyatlar kuraklık ve arz-talep dengesizliği nedeniyle yükseldi."

9 MİLYARLIK TEŞVİK
Hububat Bakliyat Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi M. Tevfik Dinçer, 2012'de tarıma 7.5 milyarlık destek verildiğini söyledi. Geçen yıl bu rakamın 9 milyara yükseldiğini anlatan Dinçer, "Hububat ve bakliyata ayrılan teşvik yüzde 5 seviyesinde" dedi.

KAOS LOBİSİ İŞ BAŞINDA
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kırmızı et, kuru fasulye ve patatesin zamlandığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Eker, "Birileri ithalat yapılmasını istiyor. Kaos lobisi iş başında. Dertleri fırsattan istifade etmek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zammın altından 'uyanık' çiftçi çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN