Faiz artırımı 17 Aralık çetesine hizmet eder

İş dünyası Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) piyasayı etkileyecek kritik toplantısından çıkacak faiz kararına kilitlendi. İşadamları "Merkez'in faiz artırımı sadece 17 Aralık çetesine yarar" diyor

Giriş Tarihi: 21.1.2014
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) bugün yapacağı kritik toplantı öncesinde iş dünyasından faiz uyarısı geldi. İşadamları Merkez'in faizi artırması durumunda Türkiye'nin kaosa sürükleneceğini belirterek, bu kararın sadece 17 Aralık çetesine hizmet edeceğini söylüyor.

Nail OLPAK / MÜSİAD Başkanı

Yüksek faiz kararı üretimi zayıflatır
Yüksek faiz, sanayicinin üretim gücünü zayıflatır. Biz sanayiciyiz, işadamıyız. Üreterek kazanıyoruz, paradan para kazanmıyoruz. Faiz lobisi değil, üretim lobisiyiz. İşverenler olarak, faiz artırımına karşıyız. Mayıstan bu yana faizler yüzde 4.68'lerden yüzde 10'nun üzerine çıktı. 2013'te vergi gelirlerimizin toplamı 326 milyar TL'ydi. Bu paranın 50 milyarını devlet olarak faize ödedik. Eğer 2012 oranlarıyla faiz ödeseydik, bu rakam 280 milyar TL olacaktı. Halbuki 50 milyar TL ödedik.

Mustafa KOCA / ASKON Başkanı

Tedavi etmez kolu keser atar
Faiz artışı sadece, Türkiye'yi kaosa sürüklemek isteyen 17 Aralık operasyoncularının işine yarar. Kur artışları herkesin sermayesi oranında şirketlere zarar verirken, faiz artışı 76 milyonun geleceğini çalmak anlamına gelir. Bu nedenle kötünün iyisini seçmek gerekirse, kur artışlarını absorbe etmek mümkündür. Faiz artışıyla yatırımlar biter. Böyle bir karar, hasta olan kolun kesilmesi anlamına gelir. Önemli olan kolu kesmeden kurtarmaktır. Diğeri ise kolun kesilmesini isteyenlerin ekmeğine yağ sürer.

Dr. Berat Albayrak / Ekonomist

Ekonomiye suikastin devamı olur
Merkez Bankası şayet faiz artırımına giderse bu durum, 17 Aralık operasyonuna hizmet edecektir. Bir bakıma ekonomiye suikast operasyonun devamı olacaktır. Faizi tırmandırmak için bütün imkânlarını seferber eden lobi, 2009 operasyonunu tekrarlamak niyetinde. Ekonomimiz mayıstan bu yana saldırı altında olmasına rağmen gücünü ispat etti. Hal böyle iken faiz artırmak, intihar olur. Piyasadan likidite çekilmesine yol açar, büyümeden işsizliğe dek bir dizi olumsuz etkiyi beraberinde getirir.

Ö.Cihad VARDAN / İKV Başkanı

Yatırımlar azalır işsizlik oranı artar
Bu kadar olayın üzerine bir de Merkez Bankası faizi artırırsa, iş dünyası tam anlamıyla kilitlenecek. Bu nedenle faiz artırımını uygun bulmuyorum. Ülke kaosa sürüklenmek isteniyor. Merkez Bankası'nın alacağı faizi artırma kararı sadece 17 Aralık operasyonunu yapan ve devamında da yeni operasyonlar isteyenlerin işine yarayacak. Faiz artırımıyla yatırımlar azalacak, bu da işsizliği beraberinde getirecek. Şunu herkesin bilmesi lazım, bu ülke herkesin. Sistemi bozmadan yürümek gerek.

Nazmi DURBAKAYIM / İNDER Başkanı

Anlık çözümler ekonomiyi zedeler
Gayrimenkulün uzun soluklu bir sektör olduğunu her ortamda söylüyoruz. Gerek ekonomik gerekse sektörel gelişmelere uzun soluklu bakıyor ve planlarımızı buna göre yapıyoruz. Anlık çözümlerin sağlıklı olduğunu düşünmüyoruz. Bu bağlamda ekonomik dalgalanmaya geniş kapsamlı bir müdahale, uzun vadeli sağlıklı sonuçlar doğuracaktır. Gerek Türk ekonomisi gerekse inşaat sektörü eskisi gibi kırılgan bir yapıya sahip değil. Dövizi frenlemek için gerçekleştirilecek faiz artışları, ekonomiyi geriye götürebilir.

Vahap KÜÇÜK / TAMPF Başkanı

Artış dövizi indirmez
Faizin artırılması taraftarı değilim. Bu karar özellikle bu günlerde, dövizin frenlenmesine fayda sağlamaz. Bana göre faizin artırılması işletmelere maliyet unsuru olur. Doğru bir çözüm olduğunu düşünmüyorum. Aksi taktirde yatırımın maliyeti artar, işletmeler için ekstra yük olur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faiz artırımı 17 Aralık çetesine hizmet eder
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN