Bankalar kredi musluğunu kapatmaya başladı

Giriş Tarihi: 24.1.2014

Bankalar, 17 Aralık operasyonunu fırsat bilip, KOBİ'leri köşeye sıkıştırmaya başladı. Kredi yenilemeyip, ek teminat istiyorlar

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, yükselen döviz kurlarını bahane eden bankaların KOBİ'leri köşeye sıkıştırdığını, Anadolu'dan bu konuda ciddi yakınmaların başladığını söyledi. Bankaların yaşanan olayları bahane ederek artık kredi yenilemeye yanaşmadığını söyleyen Onatça, "TL değer kaybettikçe bankalar, kredi müşterilerini arayıp, 'teminatınızın değeri erozyona uğradı, artırmanız gerekiyor' diye mesajlar gönderiyor. Ortada şirketlerin bir zayıflığı olmasa da ya ek teminat isteniyor ya da yeni kredi verilmiyor" dedi. Bankaların henüz kredileri geri çağırma gibi bir uygulamada olmadığını söyleyen Onatça "Bankalar hiçbir risk almak istemiyor. Zaten kredi verirken güçlü şirketler tercih ediliyor. En küçük bir sıkıntıda da kredi musluklarını kapatıyorlar" diye konuştu. Onatça, özellikle Anadolu'da birçok KOBİ'nin bu konudaki kaygılarını kendilerine iletmeye başladığını kaydetti.

ÖNLEM ALINSIN
Onatça, şöyle konuştu: "Bir üyemiz döviz kredisi kullandığı bankanın kendilerinden ek teminat talebinde bulunduğunu, bir başkası ara mamuller için ithalat yoluyla temin ettiği hammaddedeki aşırı fiyat artışını, diğeri yüksek kur nedeniyle artan maliyetlerinin kendilerini çok zor durumda bıraktığını söyledi. Bankaların kapanan kredileri tekrar açmakta gönülsüz davrandıkları, ek teminatlar talep ettikleri bilgisini alıyoruz. Sorunun daha da büyümemesi için ekonomi yönetiminin önlem alması gerektiğini düşünüyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankalar kredi musluğunu kapatmaya başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN