Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa uzayla büyüyecek

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "Artık yavaş yavaş firmalarımızı otomotiv, otomotiv yan sanayinden nasıl olur da savunmaya, uzay ve havacılık sanayine kaydırırız? Derdimiz bu" dedi.

Giriş Tarihi: 24.1.2014 11:41 Güncelleme Tarihi: 24.1.2014 15:55
Burkay, Türkiye'nin ekonomik alanda önemli mesafeler katettiğini ancak artık bir sonraki aşamaya geçmesi için farklı iş modelleriyle teknolojik, inovatif ve marka ürünlere yönelmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin ve Bursa'nın, bu süreçte gelişmiş ülkeleri örnek alması gerektiğine değinen Burkay, dünyanın ilk 10 ekonomisini incelediklerini ve onların uzay, havacılık ve savunma sanayinde önemli başarılara imza attığını gördüklerini vurguladı. Burkay, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Amerika'dan Çin'e, Japonya'dan Rusya'ya ilk 10 ekonomide uzay ve havacılık kesin bir numara, savunma hemen arkasından geliyor. Dedik ki 'Türkiye de böyle bir yola çıkıyor. Dünyanın 10 ekonomisinden biri olacak. Uzay, havacılık ve savunma, Türkiye'nin mutlaka ve mutlaka en önemli alanları olacak.' İşte Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş'de (TAI), Savunma Sanayii Müsteşarlığında yapılanları çok iyi takip ediyoruz. Müthiş, büyük projeler var. Bunları da yaparken işte en son nükleerdeki ihalede gördük, yerli tedarikle alakalı şartlar, yerli firmaların bu alanlara kaydırılması..."

Burkay, şirketlerin, kabiliyetlerinin bile farkında olmadığını savundu. Firmaların, makinenin yanında tank ve top da üretebildiğini anlatan Burkay, şöyle devam etti:

"Niye Wikileaks listesine giriyor bu firmalar? Kara kaşına, kara gözüne değil. Amerika'daki biliyor bunu. Diyor ki 'Kardeşim burada bir sıkıntı oldu mu, hangi tesisler ne yapar, kabiliyetleri neler?' Yani tesisin sahibinin haberi yok kabiliyetinden ama oyunu kurgulayan biliyor. 'Bu adam, tamam sağ bek oynuyor esasında ama çok düzgün bu adam, santrfor olur' diyor ama sağ bekin haberi yok santrfor olacağından. Şimdi biz de diyoruz ki 'Türkiye bu noktaya gidiyorsa bizim burada santrfor olacak çok fazla sağ bekimiz var."


"İNSANLAR ŞİMDİ OTURUP KONUŞMAYA BAŞLADI"

Savunma sanayi alanında farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Burkay, bu çerçevede kümelenme çalışmalarına ağırlık verdiklerini aktardı.

Girişimcileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile yapılan çalışmalarda yer almaya davet ettiklerini kaydeden Burkay, kümelenme çalışmalarının başarılı sonuçlar verdiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

"Artık yavaş yavaş firmalarımızı otomotiv, otomotiv yan sanayinden nasıl olur da savunmaya, uzay ve havacılık sanayine kaydırırız? Derdimiz bu. 4 konuda kümelenme kurduk, savunmada 65 firmayı bir araya getirdik. Böyle bir şey yok ki ilk defa bir araya geliyorlar. Bursa bazında 65 firma. Makinede mesela bugüne kadar hep rekabet etmiş, birbirinin gözünü oymuş adamları masaya oturttuk. Dedik ki 'Bak, buralar farklı alanlar. Şimdi bu senin klasik pazarın burada. Rekabet et tamam ama burası senin pazarın değil. Hiçbir şey yaptığın yok. Bak sana yeni saha açıyoruz. Gel burada beraber ortak projeler yürütelim.' İnsanlar şimdi oturup konuşmaya başladı."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa uzayla büyüyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN