Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gıdada spekülatör oyunu bozuldu

Tarım Bakanlığı kuru fasulye, pirinç ve patateste spekülatörlerin fiyatla oynadığını belirledi. 2011 ürününü dahi stoklayanlar vergi sıfırlanınca paniklemiş

Giriş Tarihi: 24.1.2014
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kuru fasulye, patates ve pirinçte spekülasyon yapıldığını belgeleriyle ortaya koydu. Bakanlığın açıklamasına göre, bazı illerde kuru fasulyenin fiyatının iyice artmasını bekleyen fırsatçılar 2011 ürünlerini dahi stokladı.

PANİKLEDİLER

Bakanlık, spekülatörlerin gümrük vergisi sıfıra inince fiyatların düşeceğini düşünüp ellerindeki ürünleri piyasaya sürmeye başladığını bildirdi. Türkiye'de yılda 200 bin ton kuru fasulye üretildiğini, 30 bin ton ithalat yapıldığını bildiren bakanlık, şunları vurguladı: "Bu yıl da piyasaya arz edilen ürün miktarında herhangi bir azalma yok. Yeterli miktarda kuru fasulye var. Patates ile pirinçte de kendini gösteren fiyat oyununun nereden kaynaklandığını tespit ettik." Bakanlık, depolarda yaklaşık 800 bin ton patatesin bulunduğunun belirlenmesinin ardından bu üründe de stokların eritilmeye başlandığını kaydetti. Açıklamada bu olaydan sonra depo çıkış fiyatının 1.5 TL'ye kadar düştüğü bildirildi. Toprak Mahsülleri Ofisi'nin 2.5 TL'den sattığı Osmancık pirincinin fiyatının 10 TL'ye çıktığı iddialarının da yalan olduğunu belirten bakanlığın açıklamasında, şöyle denildi: "Kendi maddi çıkarları için halkın yediği içtiği gıda maddeleri konusunda spekülasyon yapanların gerçek yüzü bir kez daha ortaya çıkmıştır. Türk tarımı, birkaç spekülatörün oyunuyla bozulacak bir yapıda değildir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıdada spekülatör oyunu bozuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN