Spekülatif atağa Merkez müdahalesi

Giriş Tarihi: 24.1.2014

Dolardaki tarihi rekor üzerine Merkez doğrudan döviz satışına başladı. Müdahale 2 milyar doları buldu. İlk etapta 2.27 TL'ye inen dolar akşam 2.30'u gördü

Lobinin "faizi artır" baskısına boyun eğmeyen Merkez Bankası'na karşı spekülatif atak başladı. Lobi, faiz konusunda istediğini almak için Merkez'in dolardaki her müdahalesini karşı hamleyle boşa çıkarmaya çalışıyor. Dün sabah saatlerinde doların 2.2975 TL'ye kadar çıkmasının ardından banka iki yıl aranın ardından doğrudan döviz satışına başladı. Gün içindeki üç müdahalenin tutarının 2.5-3 milyar doları bulduğu belirtiliyor. Doğrudan satışın ardından dolar 2.2975'lik tarihi zirvesinden 2.27 TL'nin altına indi. 3.13 TL'ye çıkan euro 3.095 seviyesine geldi. Ancak akşam saatlerinde dolar yeniden tırmanmaya başladı. 2.3030 TL'ye kadar çıktı.

SAĞLIKSIZ FİYAT

Merkez öğle saatlerinde yaptığı açıklamada doğrudan müdahaleyi "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" diyerek başlatmıştı. Banka öğleden sonra 200 milyon dolarlık da ihale açtı. İhaleye 297 milyon dolarlık talep geldi.

FAİZ 10 YILLIKLARI AŞTI
Dün gösterge tahvilin faizi de yüzde 10.50 seviyesine çıkarak 10 yıllık tahvil faizini aştı. Merkez Bankası yılın ilk enflasyon raporunu 28 Ocak'ta yayımlayacağını duyurdu.

BABACAN'DAN ŞİRKET UYARISI
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Davos'ta bir TV kanalında "Kur hareketlerine karşı bankalar ve tüketiciler önemli ölçüde korunmuş durumda. Ancak şirketlerin dikkat etmesi gerek" dedi. Babacan, "Kurla ilgili Merkez Bankası'nın haricinde yapılan açıklamanın dikkate alınmaması gerek. Hükümetin bir kur hedefi yok" dedi. Babacan, Türkiye'nin bunu ilk kez yaşamadığını 2006 ve 2009'da da bu tür kur hareketlerini yaşadığını anımsattı. Babacan, Merkez Bankası'nın faiz kararını bağımsız olarak aldığına dikkat çekti. Babacan, Hazine'nin eurobond ihalesiyle ilgili olarak da "Bu satış Türkiye'nin uzun vadeli görünümüne güvenin işaretidir" dedi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da iş dünyasının sert hareketlere karşı esneklik gösterebildiğini söyledi. İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır ise "Döviz hareketleri artık ekonomik değil manipülatif durumda" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spekülatif atağa Merkez müdahalesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN