Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada para depremi

Giriş Tarihi: 25.1.2014

Fed'in tahvil alımını azaltmasıyla milli paralarda başlayan salgın yayılıyor. Para birimi dolar karşısında en çok eriyen ülke Arjantin oldu. Fed'e 17 Aralık operasyonu da eklenince TL, kayıp liginde ikinci sıraya çıktı

ABD Merkez Bankası'nın (FED) para politikalarını "sıkılaştırmaya" başlaması, büyüme hızı yavaşlayan gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini vurdu. Bu ülkelerin, milli paraları dolar karşısında hızla değer kaybediyor. Yılbaşından bu yana en çok değer kaybı yaşayan para birimi Arjantin Pesosu oldu. İkinci sırada 17 Aralık'ta başlayan siyaseti itibarsızlaştırma operasyonunun da etkisindeki TL var.

ARJANTİN PESOSU İLK SIRADA

Gelişmekte olan ülke para birimleri arasında negatif ayrışan Arjantin Pesosu, önceki gün yaklaşık yüzde 3.03 değer kaybetti. Arjantin'de ekonomik göstergeler de kötüleşince para birimi yılbaşından bu yana yüzde 9.55 eridi. Arjantin pesosu, geçen bir yıllık süre içinde de yüzde 56.7 oranında değer kaybetti.

DOLAR /TL 2.3360'I GÖRDÜ

Türk Lirası, Arjantin Pesosu'ndan sonra en çok değer kaybeden ikinci para birimi oldu. Onu Güney Afrika Randı ve Rus Rublesi takip etti. TL'deki değer kaybının son dönemde artmasının altında 17 Aralık'ta başlatılan siyasi operasyonun da etkisi var. TL'nin bir haftalık değer kaybı yüzde 5'e yaklaştı. Önceki gün de dolar karışısında TL yüzde 3.03 eridi. Merkez Bankası'nın 3 milyar dolarlık doğrudan müdahalesi de dövizdeki yükselişi durduramadı. Dün de dolar sabah saatlerinde yeniden rekorla güne başladı. Merkez Bankası'nın da piyasaya müdahale etmemesinin etkisiyle Türk Lirası'ndaki kayıp hızlandı. Dolar/TL dün 2.3360'a kadar yükselerek yeni bir rekor kırdı. Sepet bazında TL ise 2.7706'ya kadar yükselerek tarihi zirvesini test etti.

Yatırımcılar rubleden kaçıyor

Uzmanlar, son günlerde yatırımcıların Rusya ekonomisindeki büyümenin düşme beklentisi nedeniyle rubleden uzaklaştığına dikkat çekiyor. Ruble dolar karşısında yılbaşından bu yana yüzde 4.62 değer kaybetti. Rusya'da doların bu yıl 36 rubleye kadar çıkabileceği de belirtiliyor. Rusya Merkez Bankası, piyasaya düzenli dolar satışına son vererek "dalgalı kur" uygulamasına başlamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de önceki gün bunun daha mantıklı bir politika olduğuna işaret etmişti.

Rupinin durumu zorlaşıyor

Gelişen ülkeler arasında para birimi dolar karşısında hızla değer kaybeden Hindistan'ın da zor durumda olduğu belirtiliyor. Rupiyi yıllık yüzde 10'luk enflasyon ve olağanüstü altın ve lüks tüketim ürünü talebi nedeniyle Hindistan halkının da değer kaybına uğrattığına dikkat çekiliyor. Hindistan, Endonezya ve Brezilya hükümetlerinin merkez bankalarının milli paralarının değer kaybını önlemeye yönelik girişimleri sürüyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan:

Piyasalardaki hareketliliği geçici görmemiz gerekiyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, piyasalardaki hareketliliğin geçici olarak görülmesi gerektiğini belirterek, "Kısa vadeli hareketlere bakıp, sadece heyecanlanıp alışveriş yapmak kimseye fayda vermez. Böyle dönemlerde sükûnet son derece önemlidir. Türkiye'nin uzun vadedeki başarısına, istikrarına güvenen mutlaka kârlı çıkar, uzun vadede pişman olmaz" dedi. Dövizde son iki gündür görülen hareketlenmelerde, uluslararası piyasalardaki gelişmelerin oldukça etkili olduğunu belirten Babacan, önceki gün sadece Türkiye'de değil, Rusya, Latin Amerika ve pek çok ülkede benzer hareketlerin görüldüğünü söyledi. Babacan uluslararası yatırımcıların bu dönemde Türkiye'den net anlamda çıkış yapmadıklarını kaydederek, fiyatlarda düşüş olduğunu, değer kayıpları yaşandığını ama net anlamda Türkiye'den sermaye çıkışı olmadığını ifade etti. Uluslararası fonların Türkiye'nin uzun vadesine güvenmesi nedeniyle çıkışın olmadığını belirten Babacan şöyle konuştu: "Hazine'nin önceki gün yaptığı 2.5 milyar dolarlık eurobond ihalesine dünyanın her yerinden 4 katı talep geldi. Bu sayede Türkiye'ye nasıl bir itimadın olduğunu herkesin görmüş oldu."

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:

En büyük sıkıntımız önümüzü görememek
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, döviz kurlarında yaşanan yükselişte en büyük rahatsızlıklarının istikrarsızlık ve kurların öngörülebilir olmaması olduğunu söyledi. Türkiye'nin 2006'da da benzer gelişmeleri yaşadığına dikkat ceken Büyükekşi, "Bizim şu an en büyük sıkıntımız önümüzü görememek. Dolar 2.30 olsa, ihracatçı maliyetini ona göre yapacak. Ama 2006'da nasıl düştüyse, şimdi mart seçimlerinden sonra tekrar 2 liraya düşmeyeceği kimsenin garantisi altında değil. Biz istikrar istiyoruz" şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Kur artışını vatandaşa yansıtmayacağız
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Kurdaki hareketlilik enerji maliyetlerini artırıyor. Önemli olan maliyet artışını vatandaşımıza ve sanayicimize yansıtmamak için verdiğimiz çabadır. Siyasi sebeplerle yükselen paritenin siyasi istikrarla beraber eski noktalara düşeceğine inanıyorum" dedi. Yıldız TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz'ın "sorunların kurumlar altüst edilerek çözülemeyeceği" yönündeki açıklamasına da yanıt verdi. Yıldız, "Kurumların yerlebir edilmemesi gerekir. Ancak konu Türkiye'nin yerlebir edilmeme meselesidir. İş dünyasına biraz sabır tavsiye ediyorum" dedi.

TÇÜD Genel Sektereri Veysel Yayan:

Enerji maliyetlerindeki artış üretime yansımasın
Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, kurdaki artış nedeniyle yükselen enerji maliyetlerinin sanayi kesimine yansıtılmaması gerektiğini söyledi. Yayan, son dönemde ekonomiye etki eden yurtiçi gelişmelerin demirçelik mamulu kullanan inşaat, beyaz eşya üretimine olumsuz etkilerinin, sektöre de negatif yansıyacağını belirtti. Yayan, "Bu yıl için yüzde 8 ihracat ve aynı oranda üretim artışı bekliyorduk. Söz konusu beklentileri gözden geçireceğiz" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci:

Yerel seçimler öncesi taşlar yerine oturur

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, vatandaşa çağrıda bulundu. Zeybekçi, "Pozisyon değiştirmeyin, değişecek tüm pozisyonlarda zarar edersiniz" dedi. Doların ateşinin hiç düşmediği son günlerde SABAH'ın sorularını yanıtlayan Zeybekci şöyle konuştu: "Kur artışından dolayı özel sektörün borçları 'şu kadar arttı' demek doğru değil. Biz istesek de bu memlekette ekonomik anlamda kriz çıkmaz. Yerel seçimlerden önce taşlar yerine oturur. Dövizle borçlanan vatandaşlarımız sabretsin pozisyonunu hiç değiştirmesin." Eda IŞIK / ANKARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyada para depremi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN