Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gıdada ilaç kalıntısı % 54 azaldı

Tarım Bakanlığı'nın meyve ve sebzede ilaç kalıntısıyla başlattığı savaş olumlu sonuç verdi. Bakan Eker, "En güvenilir ülkelerden biri olduk" dedi

Giriş Tarihi: 26.1.2014
Gıda ve Tarım Bakanlığı'nın iki yıl önce başlattığı "hasat öncesi kalıntı denetim programı" başarılı sonuçlar verdi. Meyve ve sebzedeki sınırı aşan ilaç kalıntılarında yüzde 54 düşüş yaşandı. Gıda ve Tarım Bakanı Mehdi Eker, bu konuda en güvenilir ülkelerden biri haline geldiğimizi söyledi.

TÜRKİYE EN GÜVENİLİR ÜLKE
Çalışmalar kapsamında geçen yıl 81 ilde riskli bulunan 26 ürün için tarla, bahçe, bağ ve seralar olmak üzere 14 bin 875 numune alınarak kalıntı analizi yapıldı. Denetimler sonrası kurallara uymayan 349 üretici para cezasına çarptırıldı. Bu analizler sonrasında ürünlerin yüzde 2.2'sinde insan sağlığı için riskli olabilecek düzeyde kalıntıya rastlandığı bilgisini veren Tarım Bakanı, "Bu kalıntı oranı yüzde 3.5 olan AB, yüzde 3.4 olan ABD'den daha düşüktür. Bu yönüyle ülkemiz meyve sebze kalıntısı açısından en güvenilir ülkelerden biridir" diye konuştu. Mehdi Eker, hasat öncesi denetim sayesinde iç tüketim ve ihracatta yaşanan olumsuzluklarda da önemli düşüş olduğuna dikkat çekti.

ARTIK MALLAR GERİ DÖNMÜYOR
Çalışmaların ardından Avrupa Birliği'nden (AB) alınan geri bildirim sayısı yüzde 34 azaldı. AB'ye en büyük ihraç ürünümüz olan domateste kalıntı analizi zorunluluğu Ekim 2013'te kaldırıldı. Rusya'ya ihracatta ise kalıntı nedeniyle hiç bildirim alınmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıdada ilaç kalıntısı % 54 azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN