Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez Bankası hayaletle savaşıyor

Giriş Tarihi: 27.1.2014

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, dolardaki yükseliş için panik havası yaratılmaması gerektiğini belirterek, "İşin zor tarafı Merkez'in mücadelesini hayaletlerle yapıyor olması" dedi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar ile hem 17 Aralık sürecini hem de dolardaki yükselişi konuştuk.
Merkez Bankası'nın müdahalesine rağmen dolar yükseliyor. Manidar mı? Kur nerede durur?
Çok manidar... Buna rağmen Merkez Bankası son derece kararlı bir şekilde mücadele ediyor. İşin zor tarafı mücadelenin hayaletlerle yapılıyor olması. Bir de şu var; biliyorsunuz Fed kararları nedeniyle gelişmekte olan ülkelerin tamamının milli paraları değer kaybediyor. Biz de içerideki sıcak gündem de cabası... Ama panik havasına gerek yok. Piyasa akışına bırakıldığında bir noktada dengeye oturacaktır.
Hayalet kim? Lobi mi?
Hayalet olduğu için kim olduğunu bilmiyoruz. Lobi dediğiniz tek bir oluşum değil ki. Türkiye'nin güçlenmesini istemeyen içerde ve dışarda birçok çaba var. Ülkemizin küresel ve güçlü bir aktör olması istenmiyor. İstedikleri kolay yönetebilecekleri, ağlarına düşürebilecekleri güçsüz bir Türkiye. Ülkeleri gemiye, küresel ekonomiyi de ortak bir denize benzetirsek, tüm ülkeler zaten fırtınalı denizde yüzmeye çalışıyor. Riskler, krizler her ülke için geçerli. 17 Aralık'la birlikte Türkiye gemisinin dibini delmeye çalışan birilerinin olduğunu da gördü herkes. Hükümet bir yandan küresel risklerle bir yandan da gemiyi içerden delmeye çalışanlarla mücadele ediyor. Gemi batarsa hepimiz batacağımıza göre demek ki, batırmaya çalışanlar dışarıdan birileri.
Dolardaki yükselişin şirketlerin borcunu yüzde 25-30 artırdığı söyleniyor. Şirketleri nasıl etkileyecek? İflaslar olur mu?
17 Aralık'tan bu yana kötü bir tablo söz konusu değil. Geçen yıl 17 Aralık 2012 ile 24 Ocak 2013 arasında 5.465 firma kurulmuş, buna karşı 5.953 kapanmış. Bu yıl aynı dönemde 7.702 firma kurulmuş, 4.592 firma kapanmış.
Bankalar kredileri geri çağırmaya başladı mı? Kredi musluklarının kapandığı, bankaların özellikle KOBİ'lerden ek teminat istediği belirtiliyor.
Eğer öyle bir şey yaparlarsa süreç içinde bedelini hukuk önünde öderler. Kredisi çağrılan bir üyem varsa gelsin. Bankalar da kredi kullananlar da bizim üyemiz. Varsa bir problemi olan gelsin, bankaları da çağırıp karşılıklı konuşalım.

Çağlar'dan TÜSİAD'a tepki

TÜSİAD'ın son açıklamalarına ne diyorsunuz?
İş dünyasında baskı var mı? Vergi konusunda bir sıkıntısı olan varsa odasına gelir. Yerli yabancı için de bu geçerlidir. Bugüne kadar üyelerimizden 'Bize baskı yapılıyor' diye bir şikâyet almadım. Bir sıkıntısı olan varsa gelsin. Burayı ülkemize yatırım yapan birçok ülkenin başkonsolosları, odaları veya örgütleri ziyaret ediyor. Onlardan da bir şey duymadık. Biz fellik fellik dünyayı dolaşıyoruz. Fuarlar düzenliyoruz. Amacımız ülkemize kalıcı yatırım getirmek. Bu tür açıklamalar yapanlar ülke enerjisini boşa harcattırıyor. Ülke yangın yeri değil. Her şey normal gidiyor. Biz tarih boyunca neler gördük? Doların 600 liradan 1.200 liraya çıktığı günleri yaşadık. 10 yılda birçok siyasi çalkantılar oldu. Hepsini atlattık. Çok yapacak işimiz var, enerjimizi boşa harcamayalım ve çalışalım. Bizim yapmamız gereken sanayileşmek ve üretmektir. İhracat yapmadığımız dünyada hiçbir gümrük kapısı kalmadı. Uluslararası arenada itibarımız var. Bu tür açıklamalar bize zarar veriyor.

Panik hataya yol açar

İş dünyasına önerileriniz var mı?
Türkiye'nin başına çorap örmeye kalkanlar işe önce ekonomiden başlarlar. Birileri bizim paniklememizi istiyorsa o zaman tam da sakin olmamız gereken zamandır. Panik hataya yol açar. Türkiye üzerine hesap yapanların da istediği bu. Sakin ama tedbirli olmamız gerek. Önümüze iki yol çıkmışsa ülkemizin çıkarlarını gösteren yoldan gitme sorumluluğumuz var.

Vize konusunda eskiye göre sorun az

İTO üyelerine vize kolaylığı projesi konusundaki çalışmalar nedir?
Başkan olduğumdan bu yana bu konuya öncelik veriyorum. Dünyaya giden yol, şehrinizden geçer. Vize sorunu yaşadığımız ülkelerin konsolosları ve ticari ataşeleriyle yoğun görüşme halindeyiz. Olumlu sonuçlar almaya başladık. Vize alımlarında üyelerimiz aksaklık yaşamıyor ya da eskiye oranla daha az sorunla karşılaşıyor.

Devlette kötü niyetli bir yapı var

17 Aralık operasyonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Operasyon Türkiye'nin temeline dinamit koymak için girişilmiş bir çabaydı. Ama ülkemizin temellerinin sağlamlığını ve Sayın Başbakan'ın güvenilirliğini hesaba katmadılar.
Devlette paralel yapı olduğu söyleniyor. Tedirgin oluyor musunuz?
Adının ne olduğu önemli değil. Devlette kötü niyetli ve ülkemizin iyiliğini istemeyen bir yapı olduğu anlaşılıyor. Devlet bu yapıyla kararlı bir şekilde mücadele ettiğini görüyorum, neden tedirgin olayım ki?
Bundan sonra ne olur?
Biz Kurtuluş Savaşı'nda varını, yoğunu vatanına hibe etmiş bir milletiz. Türkiye'nin yerle bir olacağını umut edenlerin hevesi kursağında kalacak. Türkiye daha güçlü olarak yoluna devam edecek. Ben ülkemizin iradesine, dirayetine ve hükümetin gereken neyse onu yapacağına inanıyorum. Herkesin de inanması gerek.
Bu sürecin olumlu bir sonucu olursa o nedir?
Hükümetin kendisine karşı kurulan kumpası fark etmesi, hatalarını görmesi ve önlem alması yeni bir Türkiye'nin yolunu açacaktır. Bu süreçten başarıyla çıkması için elimizden geleni yapmamız gerek, eğer bu olmazsa yaşanacak tek şey kriz ve kaostur.

İki festivali birleştireceğiz

Shopping Fest'te direksiyona geçtiniz. Ne yapacaksınız?
Shopping Fest'i çok önemsiyoruz. Daha önce bu organizasyon sadece alışveriş merkezlerine (AVM) müşteri çekmek gibi algılanıyordu. Bunu değiştireceğiz. Simitçiden taksiciye, otelciden sağlığa kadar birçok sektörü içeren bir çalışma yapıyoruz. Shopping Fest'i bütün katmanlara yayacağız. Artık bu festivale sadece AVM'ler için katılmayacak insanlar. Turistler 'İstanbul'da güzel yemek yenir, şurada güzel bir otel var, kültürel etkinlik düzenleniyor' diye aileleriyle birlikte gelecekler. Planımız Shopping Fest'in hemen arkasına Ramadan Fest'i de bağlamak. İslam ülkelerinde tanıtım yapacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası hayaletle savaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN