TÜSİAD'a küresel tokat

Geçtiğimiz hafta "Bu şartlarda Türkiye'ye yabancı yatırım gelmez" diyerek tepki çeken TÜSİAD'a küresel bir cevap geldi. Türkiye, kısa adı WAIPA olan Dünya Yatırım Ajansları Birliği'nin başkanlığına seçildi. Örgütün merkezi de Cenevre'den İstanbul'a geliyor

Giriş Tarihi: 28.1.2014
Patronlar Kulübü TÜSİAD'ın geçen haftaki Genel Kurulu'nda yaptığı "Bu şartlarda Türkiye'ye yabancı yatırım gelmez" açıklamasına iki gün sonra küresel yatırımcılardan tokat gibi bir cevap geldi. Türkiye, 175 üyesi olan Dünya Yatırım Ajansları Birliği'nin (WAIPA) başkanlığını üstlendi. 23-24 Ocak'ta Güney Afrika'nın Cape Town kentinde toplanan birliğin yönetim kurulu oy birliği ile Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı'yı başkan seçti. Toplantıda WAIPA'nın merkezinin de Cenevre'den İstanbul'a taşınması kararı alındı.

YATIRIMIN MERKEZİ İSTANBUL

14 Mayıs'ta İstanbul'da Dünya Yatırım Konferansı ve WAIPA Genel Kurulu'nu düzenleyeceklerini belirten İlker Aycı, "Burada, yönetim kurulumuz birlik merkezinin Cenevre'den İstanbul'a taşınması konusunda daha önce alınan tavsiye kararını oylayacak. Bu oylamadan olumlu bir sonuç alırsak İstanbul önemli bir organizasyonun merkezi olacak. İsviçre'nin Cenevre kenti çok bürokratik bir kent, İstanbul ise ekonomik merkez konumunda. İstanbul'un Finans Merkezi hedefi doğrultusunda bu tür kazanımlar çok önemli. Ülkemizin dinamik yapısı böyle bir merkezi daha önemli noktalara taşıyacaktır" diye konuştu.

NEREMİZ KIRILGAN
İlkerAycı, ABD Merkez Bankası Fed'in kararları ve ardından gelen 17 Aralık operasyonu sonrası piyasalarda yaşananları spekülatörlere bağladı. Bir süre önce Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de 'spekülatörler var' diyerek piyasalarda yaşananları dile getirdiğini anlatan Aycı şunları söyledi: "Spekülatörler kırılgan beşli diye tabir edilen ülkelerde yüksek faiz istiyor. Bu ülkelerden Hindistan ve Brezilya faizi artırmak zorunda kaldı. ABD'de banka bilançoları güçlendi, kaslandı. Hemen Türkiye'ye lakap taktılar. Bir zamanlar Türkiye, Meksika, Endonezya, Nijerya ile birlikte MINT tabir edilen ekonominin yeni devleri arasında sayılıyordu. Bir anda kırılgan olduk. Böyle ani değişkenlik olmaz. Bu spekülatörler çok ter akıtıyorlar ama bu beşli eskisi gibi darbelere karşı kırılgan değil. 2012-2013 yıllarında doğrudan yatırımlar bizde yüzde 13 düştü. Avrupa'daki düşüş ise yüzde 43. Neremiz kırılmış. Bizde bütçe açığı yüzde 1.2. Kırılgan olmayan AB'deki ağabeylerinki ortalama yüzde 8."

YILDA 150 PROJE ÇALIŞILIYOR

2012 yılına göre yabancı sermayede yüzde 13 oranında bir gerileme olduğunu belirten Aycı, "Dünya genelinde pasta azaldı. İlk yarı verilerine göre, dünyada gerileme yüzde 16 civarında. Bizim proje adedimiz sürekli artıyor. Yılda 150'ye yakın proje çalışıyoruz. Bu yıl hem ABD hem de AB kaynaklı sorunların aşılmaya başlayacağını düşünüyorum. Bunun da sonucu olarak küresel olarak sıfırdan gelen yatırımlar az da olsa iyileşir" diye konuştu.

11 AYDA 11 MİLYAR $ gGELDİ
Uluslararası doğrudan yatırımlarda tüm dünyada geri çekilme varken buna rağmen Türkiye'nin 11 ayda 11 milyar dolarlık yatırım çektiğini söyleyen Aycı, "İtalya'da rakam 7 milyar dolarda kaldı. 1.5 milyar dolar daha çeksek yatırım liginde ilk 20'deyiz. Singapur, Malezya gibi Asya ülkelerinin Türkiye algısı güçlü. Kırılgan mırılgan diye bakmıyorlar. Gerçek yatırımcı uzun vadeye bakıyor. En fazla imalat, enerji, emlak ve gıdaya yatırıma gelmişler. 1.7 milyar dolarla en fazla yatırımcı Almanya'dan geldi" şeklinde konuştu.

İŞİM YABANCILARLA GÖRÜŞMEK
17 Aralık operasyonu sonrası dinleme tapelerinde adı geçen İlker Aycı bu iddialara da yanıt verdi. Aycı yaptığı telefon görüşmelerini "Ben yatırımcı getirmek için herkesle görüşen bir adamım. Yatırımcıların işini hızlandırmam kadar doğal bir şey olamaz. Üzgünüm bu konularla ilgili çalışmaya devam edeceğim. Ülkem için doğrusunu yapıyorum" dedi. Aycı bir şirkete ortaklığı ile ilgili iddialar konusunda ise "İspat etsinler istifa ederim. Rahatım, işimi yapmaya devam edeceğim. Ekonomide 10 yıllık başarı var. Elbette Türkiye'nin kurumlarına saldırmaya devam edecekler" açıklamasını yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜSİAD'a küresel tokat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN