Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa aileyi keşfetti

Giriş Tarihi: 29.1.2014

Kriz nedeniyle genç işsizliğin arttığı ve maaşların azaldığı Avrupa, aile dayanışmasını hatırladı. 18 yaşında evden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Avrupalı gençler, geçinemeyince baba ocağının yolunu tuttu. Aileler ise tedirgin

Kriz, aile içi ekonomik dayanışmanın görece zayıf olduğu Avrupa'nın huyunu değiştirdi. Genç işsizlerin giderek arttığı ana kıtada yapılan son araştırmalara göre 20-34 yaş arası gençler eve dönmeye başladı. Araştırmada eve dönüşün en yüksek olduğu ülke yüzde 56.6'yla Slovakya çıktı. Onu yüzde 52'yle Bulgaristan izledi. Krizin en sert vurduğu Yunanistan ise yüzde 51.6'yla üçüncü sırada.

AİLE DİRENİYOR

Avrupa'da beş yılda yaşanan bu değişimin nedeni işsizlik ve düşen maaşlar olarak gösteriliyor. Ancak uzun yıllara dayanan gelenek bir anda bozulamıyor. Birçok aile çocuklarının sorumluluğunu almaktan tedirgin ve birlikte yaşamamakta direniyor. Yine de krizin, Avrupalıları yeniden bir 'aile' haline getirdiği yorumları yapılıyor. Yuvaya dönüş trendiyle ilgili araştırmanın en alt sıralarında İskandinavlar yeri alıyor. En düşük oran yüzde 1.8'le Danimarka'da. Onu yüzde 4'le Finlandiya takip ediyor. Tek haneli rakamlara sahip olan diğer iki ülke ise İsveç ve Norveç. 25-34 yaş aralığına bakıldığında ise Avrupa'da 2008'den bu yana en çok geri dönüşün olduğu ülke yüzde 9.2'yle Macaristan. Yüzde 6.3'le Malta ikinci sırada yer alırken yüzde 5.4'le Romanya üçüncü durumda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa aileyi keşfetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN