Yağışlar çiftçiye nefes aldırdı

Bölgede üç gündür etkili olan yağışlı hava, tarım ve meyvecilik üretiminde önemli yere sahip Araban Ovası'nda çiftçinin yüzünü güldürdü.

Giriş Tarihi: 29.1.2014 17:15
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür Vekili Zeynel Güneş, yaptığı açıklamada, bölgedeki yağışlı havanın devam ettiğini belirtti.

Yağış oranında önceki yıllara göre düşüş yaşandığını ifade eden Güneş, "Özellikle kış ve ilkbaharı yağışlı geçmesi tarımsal verimlilik açısından çok büyük önem arz etmektedir. Çayır, mera ve otlakların yeşermesi hayvancılık sektöründe de önemli bir etkiye sahip" dedi.

Güneş, uzun süren yağışsız iklimin ardından üç gündür yağan yağmurun tarım ürünleri üzerindeki kuraklık sorununa çare olduğunu dile getirdi.

Araban Ovası'nın 328 bin 383 dekar tarım arazisine sahip olduğunu hatırlatan Güneş, "Bunun yaklaşık 113 bin dekarı başta Antep fıstığı olmak üzere bağ, zeytin ve diğer meyve bahçelerinden oluşuyor. 209 bin dekarlık alanda da buğday, arpa, nohut, pamuk üretimi yapılıyor" diye konuştu.

Çiftçilerden Erol Sülüker ise 3 gün boyunca aralıksız devam eden yağışın verimli arazileri suya doyurduğunu söyledi.

Ovaya düşen her damla yağmurun "altın" değerinde olduğunu anlatan Sülüker, "Yağmur ekili alanlarda toprağın derinliklerine kadar işledi. Mevsim yağışlarının devamını bekliyoruz. Bu son yağışlarla kuraklık korkusu ortadan kalktı" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağışlar çiftçiye nefes aldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN