Bu kime 'hizmet'!

Giriş Tarihi: 30.1.2014

Faizde tarihinin en hızlı artışını yapan Merkez, doları ancak 10 saat tutabildi. PPK'dan sonra 2.16'ya düşen $, dün 2.32'ye kadar çıktı. Borsa % 2.29 geriledi

Merkez Bankası'nın piyasaların bile beklentisini neredeyse ikiye katlayan faiz artışı, doları sadece 10 saat tutabildi. Önceki gece yarısı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından uluslararası piyasalarda 2.17 TL'ye kadar düşen dolar, dün sabahtan itibaren küresel gelişmelerin de etkisiyle yeniden yükselişe geçti. Gün içinde dolar 2.32 TL'ye kadar çıktı. Daha sonra 2.20-2.23 bandında gitti, geldi. Bu durum, "Madem TL değer kaybetmeye devam edecekti, Merkez Bankası neden bu kadar yüksek faiz artışı yaparak ekonomiyi baltaladı" sorusunu akıllara getirdi. Doların yeniden artışa geçmesinde kurumsal talebin neden olduğu belirtildi. Güney Afrika Merkez Bankası'nın faizleri 50 baz puan artırmasının da bunda etkili olduğu öne sürüldü. Şok faiz kararından sonra 2.98 TL seviyesine kadar inen euro da dün yeniden 3.08'e çıktı. Bono faizleri yüzde 10.88 seviyesinde sabit kaldı.

BORSA 18 AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE


Güne artışla başlayan borsa, öğle saatlerinde yeniden düşüşe geçti. Endeks günü yüzde 2.29 düşüşle, 62 bin 88 puan seviyesinden kapattı. BIST 100 Endeksi, 18 ayın en düşük seviyesine geriledi. 6 milyar lira ile tarihinin en yüksek ikinci işlem hacmine rağmen gerileyen BIST 100, bundan önce 19 Eylül 2013'te 7 milyara ulaşmıştı. Endekste en büyük düşüş ise yüzde 8 ile banka hisselerinde yaşandı.

EK SIKILAŞTIRMAYA SON

Öte yandan Merkez Bankası ara PPK'da alınan sadeleştirme kararı doğrultusunda ek sıkılaştırma uygulamasını bugünden itibaren sona erdirdiğini açıkladı.

LOBİYE BİLE SÜRPRİZ OLDU

Merkez Bankası'nın faiz artırım kararı yurtdışında da geniş yankı buldu. Faiz lobisine yakın gazeteler bile yüksek artışa şaşırdı. Karar "agresif" olarak nitelendirildi.

Agence France-Presse: Fransız haber ajansı AFP, "TCMB liranın çöküşünü durdurmak için faizi büyük ölçüde artırdı" başlığıyla abonelerine duyurdu.
Associated Press: Haberde, Türk Lirası'nın değerlenmesiyle yatırımcı sermayesinin Türkiye'ye çekilmesinin amaçlandığı ifade edildi.
Reuters: "TCMB, liranın düşüşünü durdurmak için büyük çapta faiz artırdı" başlığıyla verdiği haberde, "TCMB, sert faiz artışı kararıyla herkesi şaşırttı. Bu adım, gelişen ülkelerdeki satış dalgasının etkilerini durdurma ve risk alma eğilimini yeniden artırma umudu yarattı" denildi.
Dow Jones: "Fed'in tapering planı ve yerel politik gerginlikler Türk piyasalarına sert bir darbe oldu" yorumunu yaptı
Bloomberg: "Erdem Başçı iç kargaşalar yaşanırken Türk Lirası'ndaki düşüşü durdurmak için savaş verdi" denildi.


HASAR TESPİTİ

Dolar ve euro yükseldi. Borsa 18 ayın en düşüğüne geriledi. Büyümede fren beklentisi arttı. İşsizlikte artış endişesi geldi. Faiz 10.88 seviyesinde kaldı. Dolar 2.39'dan 10 saatliğine 2.16'ya kadar indi. Merkez Bankası seyretmeyi bırakıp şahin olduğunu gösterdi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kime 'hizmet'!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN