Rifat Başkan'a Japon ortak

Giriş Tarihi: 30.1.2014

Japon Marubeni ve Nisshin Seifun, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ortak olduğu Nuh'un Ankara Makarnası'yla fabrika kuracak. Tesis, ilk etapta 16 bin ton makarna üretecek

Japonya'nın sanayi ve gıda devlerini Türkiye'de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu buluşturdu. 56 ülkede faaliyet gösteren Japon sanayi şirketi Marubeni ile gıda devi Nisshin Seifun Group, Türkiye'de Rifat Hisarcıklıoğlu'yla ortak firma kurdu. Japon şirketler, Hisarcıklıoğlu'nun ortak olduğu Nuh'un Ankara Makarnası'yla işbirliği kararı aldı. Yeni ortaklar Nisshin Seifun Turkey adıyla makarna üretecek.

FABRİKA KURUCAK

Üretimin yanı sıra pazarlama faaliyeti de gösterecek yeni şirket, önümüzdeki aylarda faaliyete girecek. Yeni şirketin sermayesi ise 50 milyon TL olacak. Kurulacak şirketin yüzde 24'ü Nuh'un Ankara, yüzde 25'i Marubeni, geri kalanıysa Nisshin Seifun'un olacak İlk etapta yıllık 18 bin ton makarna üretecek bir fabrika kurmayı planlayan ortaklar, sektörde yeni markalar yaratmak için çalışmalara başladı. İhracat odaklı tesiste makarna dışında gıda ürünleri de imal edilecek.

GIDA İŞTAH AÇIYOR

Yatırım iştahı artan Japonlar son dönemde gıdaya odaklandı. Noodle devi Nissin, Ülker Ailesi'yle imza atarken, Kemal Kükrer'nin yarısı Ajinomoto'ya satıldı. Koç Holding'e ait Tat Tohumculuk ise 15 milyon TL'ye Kagome'ye gitti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rifat Başkan'a Japon ortak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN