Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ülker, Dosu'yu Fransızlara sattı

Giriş Tarihi: 31.1.2014
Yıldız Holding, 2010'da aldıkları Dosu Maya'yı 220 milyon dolara Fransız Le Saffre'aya sattı. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Le Saffre'ın dünyanın en büyük maya şirketi olduğunu, Türkiye'de de halihazırda iki fabrikası bulunduğunu belirtti. Geçen ay ABD'li çikolata şirketi DeMet's Candy'yi 221 milyon dolara almak için sözleşme imzaladıklarını hatırlatan Ülker, bu yatırımla Kuzey Amerika pazarındaki faaliyetlerini büyütmeyi hedeflediklerini kaydetti. Gözde Girişim'in yüzde 11.57 pay sahibi olduğu Türkiye Finans'taki hisseleri de satmak istediklerini söyleyen Murat Ülker, "Bu konuda yabancı bir fonla görüşüyoruz" dedi.

BİM'den çıkmayı düşünmüyoruz

BİM'deki yüzde 5 hisselerini satmayı düşünmediklerini belirten Ülker, şöyle konuştu: "Değer kazanıyor, satmasak daha iyi sanki. Her zaman birkaç milyarımız var. Dünyanın her yerinde portföy yatırımı olarak kullanıyoruz." Ülker, marinacılık faaliyetinden ise çıkmak istediklerini söyledi.

Faize sevindim

Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin ise Murat Ülker, "Sanayici olarak yüksek faizi sevmiyorum. Çünkü teşebbüsü öldürür, işi öldürür, o yüzden yüksek faiz taraftarı değilim. Faizi bekleyip de yükselmesine sevineceğim hiç aklıma gelmezdi" dedi. Stabilitenin bozulmayacağına dair ümidinin olduğunu vurgulayan Ülker, "Aklıselimin hâkim olacağına inancım var. Ama geçen 10 senede ne oldu diye baktığım zaman, bundan sonra da aynı şeylerin yaşanıyor olması lazım. O açıdan ben rahatım" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülker, Dosu'yu Fransızlara sattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN