'Yüksek kur, yüksek faiz çarpıklığı yaşanmasın'

Giriş Tarihi: 31.1.2014
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Gezi olaylarından başlayarak, 17 Aralık soruşturmasına kadar uzanıp bugünlere gelinen süreçte, Merkez Bankası'nın üzerindeki faiz artırımı baskısını kırmaya çalıştıklarını dile getirdi. Satınalma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) tanıtım toplantısında konuşan Olpak, "TL'deki değer kaybı ile Merkez Bankası üzerinde son günlerde artan faiz baskısını, elindeki alternatif araçlarla giderebileceğine yönelik görüşlerimizi belirtmiştik. Merkez Bankası da farklı zamanlardaki açıklamalarında, alternatif araçlar kullanılarak öncelikle kur üzerindeki baskının bertaraf edilebileceğini dile getirmişti" dedi.

DOĞRU BULMADIK

Bugün gelinen noktada, Merkez Bankası'nın radikal bir kararla faiz koridorunda ciddi artışlara gittiğini söyleyen Olpak, Türkiye'nin makroekonomik göstergeleri açısından olumsuz bir tablo olmamasına rağmen, yaşanan bu artışı reel sektör temsilcileri olarak doğru bulmadığını ifade etti. Artışın kredi faizlerine aşırı yansıtılarak iş adamları ve halkın üzerine haksız bir yük getirmesine engel olunması gerektiğini dile getiren Olpak, şöyle konuştu: "Türkiye'nin tekrar yüksek faiz, düşük kur sarmalına girmemesini ve daha da kötüsü yüksek kur, yüksek faiz çarpıklığının da yaşanmamasını umuyoruz." MÜSİAD Başkanı Olpak, "KOBİ'leri destekleyecek, istihdamı, yatırımları ve dolayısıyla büyümeyi artıracak ek tedbirler acilen almalıdır" yorumunu yaptı.

Faizde geri adım bekliyoruz
Nail Olpak, mümkün olan en kısa zamanda bu faiz artırımını geri alacak adımların atılacağını umduklarını belirterek, "Hükümet, bu aşamada faiz artırımının yükünün hafifletmesi için KOBİ'leri desteklemeli" dedi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yüksek kur, yüksek faiz çarpıklığı yaşanmasın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN