Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koç'a Kalamış Marina şoku

Giriş Tarihi: 1.2.2014 15:48 Güncelleme Tarihi: 1.2.2014 15:59

Türkiye’nin en önemli ve büyük marinalarından biri olan Kalamış’ta özelleştirme süreci haftaya başlıyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) halen Koç Holding tarafından işletilen marina için önümüzdeki hafta ihale ilanına çıkmayı planlıyor. Sonrasında ise iki aylık teklif alma süreci işleyecek. 30 yıllık işletme hakkı devrinin verilmesinin öngörüldüğü Kalamış-Fenerbahçe Yat Limanı'na ilişkin nihai pazarlık görüşmesinin ise Mayıs ya da Haziran ayı gibi yapılması planlanıyor.

İhale süreci, teklif dönemindeki yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisine göre yeniden şekillenecek. Piyasalardaki dalgalanmanın devam etmesi halinde sürecin ertelenme seçeneği de masada bulunuyor. İmar planı çalışması sonrasında kapasitesi büyüyen marinanın değerinin katlandığı ve özelleştirmede yüksek bir bedelin ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

REKABET BÜYÜK OLACAK

Yat limanıyla, yaklaşık 15 yıldır işletmesini yapan Koç Grubu'na bağlı Setur şirketinin yanı sıra Ülker ve Doğuş Grupları da yakından ilgileniyor. Özelleştirme süreci ile çok sayıda yabancı şirket de ilgileniyor.

1987 yılında hizmete açılan Kalamış ve Fenerbahçe Marinaları, Aralık 1998'de işletmeci şirketin hisselerinin tamamının devralınması ile Setur Marinaları zincirine katılmıştı.

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koç'a Kalamış Marina şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN