Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolar ipliğe düğüm attırdı

Giriş Tarihi: 5.2.2014
Döviz kurundaki artışın etkisiyle ihracatta atağa geçen hazır giyim üreticilerini son bir aydır yükselen iplik fiyatları vurdu. Pamuğun kilo fiyatının aynı dönemde çok fazla değişmemesine rağmen, 30/1 penye ipliğin fiyatı 7.80'den 9.90 TL'ye yükseldi.

NİHAİ ÜRÜN PAHALANACAK
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gültepe, "İpliğe son bir ayda yüzde 25-30 zam geldi. Halbuki pamuk fiyatları aynı dönemde 84-85 cent arasında oynuyor. Dolar kurundaki artış fiyatlara yansıtılıyor. Oysa orada da bir çelişki var. Çünkü doların son bir aylık yükselişi yüzde 10 civarında. İpliğe gelen fark ise yüzde 25" dedi. İplik nedeniyle üretimde girdi maliyetlerinin arttığını belirten Gültepe, fiyatların aşağı çekilmemesi durumunda hazır giyimde nihai ürünün yüzde 25 pahalanacağını kaydetti. Gülom Tekstil'in patronu Cem Altan da, "İplik üreticileri iç pazara dolarla mal satıyor. Dolayısıyla fiyatlar artıyor. Kurdaki artış biz ihracatçılar için son derece olumlu oldu. Ancak dolarla birlikte boyadan kumaşa bütün girdi maliyetlerimiz artıyor" dedi. Altan da iç pazarda ürünlerin yüzde 25 daha pahalıya satılacağını kaydetti.

'KONJONKTÜRE BAKMAK LAZIM'
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle ise, iplik fiyatındaki artışın kurdaki yükselişle ilgili olduğunu söyledi. "Kur ne ise fiyat o" diyen Gülle, konjonktüre göre hareket ettiklerini belirtti. Gülle, "Hazır giyim ihracatçıları da kurdaki artıştan yararlanıyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolar ipliğe düğüm attırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN