Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halkbank'a yeni genel müdür

Katılım bankacılığını da hedefleyen Halkbank'ın yeni genel müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu oldu. Deneyimli isim, bankayı yeni stratejisine hazırlayacak

Giriş Tarihi: 8.2.2014
17 Aralık'ta Türkiye ekonomisini çökertmeye dönük operasyonda hedef alınan Halkbank'ta genel müdürlük koltuğuna Ali Fuat Taşkesenlioğlu oturdu. Katılım bankacılığında deneyimli bir isim olan Taşkesenlioğlu, bankayı bu yöndeki yeni hedefine taşıyacak. Dün öğleden sonra ticaret mahkemesinde yemin eden Taşkesenlioğlu, önce bankanın boş bulunan yönetim kurulu üyeliğine getirildi. Akşam saatlerinde bankadan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nun genel müdür olarak görevlendirildiği bildirildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun da onayıyla resmen görevine başlayan Taşkesenlioğlu, yıllarca katılım bankacılığı alanında çalıştı. Kamunun katılım bankacılığına girme hedefine uygun bir isim olduğu söylenen Taşkesenlioğlu son olarak Vakıfbank'ta bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyordu. Edinilen bilgilere göre, Süleyman Aslan'ın da yönetim kurulu üyeliği devam edecek. Bankanın nisan ayında yapılması planlanan genel kurulunda yönetimde bazı değişikliklerin olabileceği belirtiliyor.

DENEYİME BAKARIZ

BDDK yetkilileri, Taşkesenlioğlu'nun Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği'nden önce uzun yıllar Bank Asya'da çalışmış olmasıyla ilgili, "Kurumumuzun bu tür atamalarda tasarrufu yok. Bizden uygunluk görüşü istenir. Biz de yasadan kaynaklı göreve haiz olup olmadığına, eğitimine, tecrübesine bakarız. Daha önce çalıştığı kurumların isimlerine göre değerlendirme yetkimiz yok. Bir bankacının farklı kurumlarda görev yapması da olağandır" yorumunu yaptı.

İLK ADIM ATILMIŞTI
Halkbank, kamu bankaları içinde katılım alanına girecek ilk finans kurumu olacak. Banka katılım bankacılığına başlamak için 2013'te genel müdürlüğe yetki vermişti. Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank'ın özel katılım bankalarına göre daha çok Türkiye odaklı çalışacakları, bunun da rekabeti getireceği belirtilmişti.

AVRUPA'NIN EN HIZLISI
Halkbank 2008 yılından itibaren Avrupa'nın en hızlı büyüyen bankası oldu. İlk 9 ayda 2 milyar 10 milyon TL net kâr, yüzde 21 düzeyinde özkaynak karlılığı elde ederek erişilmesi zor bir başarıya imza attı. 2001'de 10.7 milyar lira görev zararı olan Halkbank, artık Hazine'ye vergi ve temettü kapsamında 15.3 milyar lira kaynak aktaran bir banka haline geldi.

ALİ FUAT TAŞKESENLİOĞLU KİMDİR?
Taşkesenlioğlu, Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu. İş yaşamına 1988'de Yenidoğan Yayın Dağıtım'da başladı. 1988-1996 yılları arasında Faisal Finans Kurumu'nda Baş Uzman olarak görev yaptı. 1996'da göreve başladığı Asya Katılım Bankası'nda sırasıyla, Proje Pazarlama Müdür Yardımcılığı, Merter ve Sultanhamam Şube Müdürlüğü, Genel Müdürlük Kredi Tahsis Birim Müdürlüğü ile Kredi Tahsis Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2012'de Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçilen Taşkesenlioğlu, evli ve üç çocuk babası

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkbank'a yeni genel müdür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN