Öğrenciye kredi kartı koruması

BDDK, öğrenciye bin lirayı aşan limitli kart veren bankalar hakkında işlem başlattı. Bundan sonra bankalar öğrenciyi kredi kartı ile borç batağına sürükleyemeyecek.

Giriş Tarihi: 8.2.2014 12:51
Bankaların müşteri yarışı tüm hızıyla sürüyor. Hiçbir geliri olmadığı halde milyonlarca öğrenciye kredi kartı çıkartan bankalar, aileleri isyan ettirdi. Yüklü ödemeler ile ödeme günü geçmiş, faizlerle katlanmış borçlarla karşılaşan mağdur aileler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve tüketici mahkemelerini şikayet yağmuruna tuttu. Tüketici Hakları Derneği de konuya ilişkin olarak BDDK'dan görüş istedi. BDDK da, kampüslerde tezgah açan, öğrencilere 2-3 bin lira limite kadar kart veren bankaları izlemeye aldı. Öğrencilere bin lirayı aşan tutarda kredi kartı veren bankalar hakkında işlem başlatıldı. Böylece bankaların, öğrencileri kart borcu batağına sürüklemesi, faiz kıskacına almaları önlendi. Yönetmeliğe göre, ilk kez kredi kartı sahibi olacak kişinin gelir düzeyinin tespit edilememesi durumunda toplam kredi kartı limitinin bin lirayı geçmemesi gerekiyor.


CAZİP SEÇENEKLER SUNUYORLAR

Bankalar, gençleri cezp etmek için birbirinden ilginç kredi kartı seçenekleri sunuyor. 18-25 yaş arası gençlere hitap eden bu kartlarla, üye işyerinden alışveriş yapıldığında bonus kazanılıyor. "Dert etme, öğrenci belgenle başvurduysan senin için play harçlık var" sloganları ile yapılan kampanyalarda, öğrenciye nakit para da veriliyor.

Kaynak: Hazal Ateş - Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenciye kredi kartı koruması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN