Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk seramik devinden İtalya'da dev ortaklık

100 yıllık Seramiksan, İtalyanlar'ın dünyaca ünlü seramik markası Rondine Group'un yarısını satın aldı. Hedef İtalyan ortaklığıyla Avrupa pazarında büyümek

Giriş Tarihi: 11.2.2014
Türk şirketlerinin krizdeki İtalya'da yaptığı satın almalara bir yenisi daha eklendi. Eczacıbaşı'nın Vitra'yla Almanya'da başlattığı atılımı Seramiksan da İtalya'da sürdürdü. Şirket, ülkenin seramik devi Rondine Group'un yüzde 50 hissesini satın aldı. Dünya seramik sektörünün merkezi konumundaki İtalya'nın Bologna şehrinde faaliyet gösteren Rondine Group, Seramiksan'ı Avrupa pazarına taşıyacak. Dünya markası olma hedefiyle yola çıktıklarını belirten Seramiksan Türkiye Satış Müdürü M. Süreyya Çağlar, 1.5 yıllık bir araştırma sonucunda Rondine Group'la ortaklık kararı aldıklarını belirtti.

STRATEJİK BİR YATIRIM

Türkiye'nin seramik üretiminde İtalya ve İspanya'dan sonra 3'üncü olduğunu belirten Seramiksan Türkiye İhracat Müdürü Rifat Noyan ise, "İtalya, dünya seramik sektörünün merkezi. Seramikte, 'Made in Italy' algısı çok güçlü. Bizim için stratejik bir yatırım" dedi. Rondine Yönetim Kurulu Başkanı Lauro Giacobazzi de, Türkiye pazarının ortaklık kararında etkili olduğunu söyledi. Giacobazzi, "Şimdi bu pazarda bulunma şansımız olacak. Tesislerin en iyi şekilde değerlendirilmesi açısından bir sinerji yakalandı. Rondine Ortadoğu'ya, Seramiksan Batı'ya açılıyor" diye konuştu.

SEKTÖRÜN DEV ÇINARI
1910'da Turgutlu'da üretime başlayan Seramiksan, Türkiye'nin üç büyük üreticisinden biri. İtalya pazarının yüzde 3'üne sahip Rondine Group ise 86 ülkeye ihracat yapıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk seramik devinden İtalya'da dev ortaklık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN