Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fed'den faiz açıklaması

Giriş Tarihi: 12.2.2014

Fed'in yeni başkanı, piyasalara ilk mesajında kademeli teşvik azaltımının devam edeceğini söyledi. Yellen, "İşsizlik % 6.5'in altına inene kadar faiz artmayacak" dedi

Fed Başkanı Jenet Yellen, küresel piyasalar karşısındaki ilk sınavını ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde verdi. Piyasalar Yellen'ın ilk sunumuna kilitlenirken, Fed başkanından sürpriz çıkmadı. İstihdamdaki toparlanmanın henüz tamamlanmadığını söyleyen Yellen, tahvil programındaki azaltımın kademeli olarak devam edebileceğini açıkladı. Yeni başkan "Son dönemde açıklanan zayıf ekonomik veriler, Fed'i tahvil alım miktarını her ay 10 milyar dolar azaltma stratejisinden döndürmeyecek" ifadesini kullandı.

TAM İSTİHDAMA DÖNÜLMEDİ
Piyasalarda son dönemde gözlenen oynaklığı yakından izlediklerini söyleyen Yellen, işsizlik verilerinin istihdama ilişkin resmin tamamını göstermediğini vurgulayarak, işsizlik oranı yüzde 6.5'in altına inene kadar faizin düşük seyredeceğini belirtti. Jenet Yellen selefi Bernanke'nin taahhütlerini yerine getirme sözü vererek şöyle konuştu: "İki önemli görevi yerine getirmeyi taahhüt etmekten memnunum: Ekonominin tam istihdama geri dönmesi ve enflasyonu yüzde 2 seviyelerine indirmek. Enflasyonun bu seviyenin altında ya da üzerinde uzun süre kalmamasını sağlayacağız."

TOPARLANMA HENÜZ UZAK
Fed Başkanı Janet Yellen, istihdam piyasasının sağlığına kavuşabilmesi için daha fazla çalışılması gerektiğini de söyledi. Büyümede belli bir hız yakalanmasına rağmen istihdamdaki toparlanmanın henüz tamamlanmaktan oldukça uzakta olduğunu kaydeden Fed Başkanı, işsizlik oranın tek başına istihdam piyasasının sağlığını göstermeye yetmeyeceğini de vurguladı. Yellen, "Altı aydan daha uzun süredir işsiz olanlar, işsiz sayısının normalden daha büyük bölümünü oluşturmaya devam ediyor. Yarı zamanlı çalışan ancak tam zamanlı işi tercih edenlerin sayısı çok yüksek" dedi. Yellen küresel piyasalardaki volatilitenin ABD için risk oluşturmadığını da sözlerine ekledi.

DOLAR 2.19 TL'YE GERİLEDİ
New York Borsası, Fed Başkanı Janet Yellen'ın konuşmasının ardından sınırlı yükselişe geçti. Açılışta Dow Jones Sanayi Endeksi önceki kapanışa göre 8.61 puan değer kazanarak 15.810 oldu. Standard & Poor's 500 Endeksi 1.09, Nasdaq Teknoloji Endeksi de 6.76 puan arttı. Yellen'in, piyasaların Fed'in stratejisinde keskin bir değişiklik beklememesi gerektiğini belirterek, istihdam ve enflasyon verilerine bağlı olarak taperinge devam edileceğini açıklamasıyla küresel piyasalardaki hareket yavaşladı. BIST 100 ise Yellen'in sunumunun ardından kazançlarının büyük bir kısmını geri verdi. Sabah saatlerinde aşağı yönlü harekete geçen dolar da akşam saatlerinde 2.19 TL'ye kadar geriledi. Yurtiçi piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'in Temsilciler Meclisi'nde yapacağı sunum metninin yayımlanmasının ardından satış baskılarının arttığı görüldü.

TENGE GERİ ADIM ATTI
Kazakistan'ın para birimi tenge, yüzde 19'luk devalüasyonun ardından dolar karşısında 185 seviyesine geriledi. Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Kairat Kelimbetov, Almatı'da düzenlediği basın toplantısında, "Tengeyi dolar karşısında 185 olan yeni seviyesinin ötesindeki sert hareketlerden koruyacağız" dedi. Banka, Fed'in tahvil azaltımı sonrasındaki volatilitenin de kararda etkili olduğuna dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fed'den faiz açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN