3. Boğaz Köprüsü'nün temelleri tamamlandı

Giriş Tarihi: 14.2.2014

İstanbul trafiğine rahat bir nefes aldıracak 3. Boğaz Köprüsü'nün temelleri tamamlandı. Kule yükseklikleri ise 200 metreye dayandı

Karayolları Genel Müdürlüğü, 3'üncü Boğaz Köprüsü'nün temel şaft kazıları ve temellerinin tamamlandığını bildirdi. Köprünün de dahil olduğu Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, Odayeri-Paşaköy Kesimi işi kapsamında 14.5 milyon metreküp kazı, 4.4 milyon metreküp dolgu yapıldı. Kule yüksekliği Avrupa Yakası'nda 198 metre, Asya'da ise 190 metreye ulaştı. Çalışmalar sonucunda kuleler günde 2 metre yükseliyor.

TÜNEL KAZILARI BAŞLADI


Günde bin 500 aracın trafiğe katıldığı İstanbul'da ulaşımı önemli oranda rahatlatacak 3'üncü Boğaz Köprüsü'nün de içerisinde bulunduğu "Kuzey Marmara Otoyolu Projesi" ile "Odayeri-Paşaköy Kesimi" projesinin yapımı ise devam ediyor. Projede yer alan 12 viyadük ile 9 altgeçit ve 3 üst geçitte betonarme imalatlar, kule ve ankraj bölgesi imalatlarının yapımı ise devam ediyor. 20 menfezle Riva ve Çamlık tünellerinde çalışmalar sürdürülüyor. Ayrıca, Riva giriş, Çamlık çıkış portalleri tamamlanarak, tünel kazısına başlandı. Garipçe tarafındaki kulenin yüksekliği 322, Poyrazköy kesimindeki kulenin yüksekliği ise 318 metreyi bulacak. Yaklaşık 4 bin 100 kişinin çalıştığı proje kapsamında, 608 iş makinesi ve 45 çeşitli ekipman kullanılıyor. Hava şartlarının uygun olması durumunda çalışmalar, 24 saat devam ediyor. Köprünün hizmete açılmasıyla İstanbul trafiğiyle beraber Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerindeki yoğunluğun büyük oranda azalması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3. Boğaz Köprüsü'nün temelleri tamamlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN