Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez Bankası'nın B Planı hazır

Erdem Başçı, yurtdışındaki risklerin Türkiye'ye etkisini en aza indirmeyi hedeflediklerini dile getirdi

Giriş Tarihi: 17.2.2014
Merkez Bankası, döviz kuru artışına karşı piyasaları rahatlatacak yedek planını hazırladı. Merkez Bankası'nın B Planı'na göre yurtiçi ve yurtdışındaki risklerin Türkiye ekonomisine etkisi en aza indirilecek. İthalattaki artıştan kaynaklı cari açık iyileştirilecek. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, döviz kurunda 2014 hedefinin tutacağını düşündüğünü ifade ederek, dövize yurtiçi ve yurtdışından yoğun talep geldiği için faiz artırımına gitmek durumunda kaldıklarını söyledi. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerin sorularını yanıtlayan Başçı, basına kapalı yapılan toplantıda 17 Aralık operasyonunun ekonomiye olumsuz etkilerini anlattı

17 Ara lık olumsuz et kiledi

Başçı, "Vatandaşın algısını da olumsuz etkileyince kur yükseldi" dedi. Ocak ayı sonunda dövize gelen yoğun talep nedeniyle piyasaya 3.2 milyar dolar döviz sürdüklerini anımsatan Başçı, "Arkasından da normal ihale vardı. Buna karşın talep kırılmadı" dedi. Başçı, Merkez'in enflasyonu kontrol altına alarak gelecek yıl yüzde 5 seviyesine indirmek için elindeki bütün araçları etkin bir şekilde kullanacağını bildirdi.

Faizleri niye artırdık?

Başçı, vekillerin "Son faiz artırımının sert olmasının nedeni zamanında kademeli faiz artırımına gitmemek midir" sorusuna "17 Aralık operasyonu hesapları alt üst etti. Gelen döviz taleplerine karşın faiz silahını kullandık" yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası'nın B Planı hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN