Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı dönmeye başladı

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, Türkiye'nin 'kırılgan' gösterilmeye çalışıldığını belirterek, özellikle Brezilya ve Türkiye'ye çıkan paranın geri dönmeye başladığını söyledi

Giriş Tarihi: 17.2.2014
Akbank Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, Türkiye'nin makro dengelerine bakınca bahsedildiği gibi 'kırılgan' bir yapısı olmadığını belirterek, "Bunlar moda tabirler. Ekonominin kırılgan bir tarafı yok" diye konuştu.

'ÇOK SATTIK' DİYEREK DÖNÜYORLAR
Bir miktar çıkış olsa da özellikle Türkiye ve Brezilya'ya paranın dönmeye başladığını söyleyen Saltık Galatalı, "AB'de makro ekonomik verilerinde bir iyileşme var mı? Yok. 6 ay evvel bunların faizleri yüzde 6-7'lerdeyken şu anda yüzde 3.8'lere düştü. Dünyada yatırımlarda da trendler var. Şu anda cari açık veren gelişmekte olan ülkeyi satmak bir trend, moda. Nasıl giyim kuşamda moda varsa yatırımlarda da moda var. Bu moda Fed'in varlık alımı azaltması ile başladı. Arkasından Gezi olayları ve 17 Aralık olayları oldu. Yangına körükle gidildi. Şimdi trend terse dönüyor. Yavaş yavaş insanlar carry trade'e dönmeye başladı. Ancak 'Çok sattık' diyerek geri dönüyorlar"dedi. Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında ayrışmaya başladığını da söyleyen Galatalı, "Biz Akbank olarak geçtiğimiz yılı 1.2 milyar dolarla kapattık bu yıl da 1 milyar dolar daha yurtdışı kaynak getirmeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu.

BORSA YÜZDE 15 YÜKSELİR

Hisse senedi piyasasında da yükseliş öngören Saltık Galatalı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda Türk hisse senetleri çok çok ucuz. Defter değerinin altında işlem gören bankalar var. Artık fiyatlar yerlerde sürünüyor. Endeks bu seviyelerden daha aşağılara gelmez. Buradan yüzde 10-15 yukarı doğru çıkış bekliyoruz."

DOLAR 2.10'A DÜŞER
Doların, yıl sonunda 2.05-2.10 aralığına kadar gerilerse şaşırmayacağını belitrten Galatalı şunları söyledi: "Bu kadar yüksek faiz artışlarının arkasından ciddi bir TL değerlemesi gelir. Müşteriler ile konuşurken 'TL pozisyonları taşınır veya TL değer kazanacak' diye pozisyon alınabilir diye söylüyoruz. Dolar TL yılı 2.10'un altında kapatabilir."

YEDİNCİ KEZ 'TÜRKİYE'NİN EN İYİ ÖZEL BANKACILIK' ÖDÜLÜ
Akbank Private Banking uluslararası finans yayın grubu Euromoney'nin "Best Private Banking" ödülünü yedinci kez alarak rekor kırdı. "Türkiye'nin En İyi Özel Bankacılık Kuruluşu" ödülünü, Akbank Private Banking'den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, Euromoney yetkililerinden aldı. Müşterilerinin toplam 19 milyar liralık varlığını yöneten Akbank, dört kategoride "bir numara" seçildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı dönmeye başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN