Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İdeal kur 2.06

İhracatçılar kendileri için ideal kurun 2.06 olduğunu açıkladı. TİM Başkanı Büyükekşi "Beklentilerimiz pozitif. Yüksek değil rekabetçi kur istiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 18.2.2014
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İhracatçı Eğilim Araştırması'nın 2013 yılı 4'üncü çeyrek sonuçlarıyla 2014 yılı 1'inci çeyrek beklentilerini açıkladı. Buna göre ihracatçı için ideal dolar kuru 2.06, euro kuru ise 2.80 TL olarak belirlendi. İhracatçıların yılsonu dolar kur tahmini 2.32, euro ise 3.16 TL'ye yükseldi. Enflasyon tahmini de son gelişmeler ışığında yüzde 9.04 olarak açıklandı. İhracatçıların büyüme beklentisi ise yüzde 4.2.

REKABETÇİ SEVİYE ÖNEMLİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, firmaların 2014'te artan dış taleple ihracata ağırlık vermeye odaklandıklarını açıkladı. İhracatçıların gündemindeki en önemli sorunun girdi maliyetlerindeki artış olduğunu belirten Büyükekşi, yüksek değil rekabetçi kur istediğini söyledi. Büyükekşi, anket sonuçlarına göre, ihracatçıların 2014 yılında 470 bin kişiye yeni iş olanağı sunmasını beklediklerini ifade etti.

ÖNCELİĞİMİZ İSTİHDAM

Mehmet Büyükekşi, Türkiye, dünya ve AB ekonomisine yönelik beklentilerinin belirgin bir şekilde pozitife kaydığını belirtti. İhracatçıların yeni ekonomi dinamiklerinde daha fazla ihracat cirosuna odaklanacaklarını anlatan Büyüekşi, "2014 ihracat yılı olacak. İSO 500 içindeki firmaların ihracat oranlarının yüzde 30'lara çıkmasını istiyoruz" diye konuştu. İhracatçı firmaların ek istihdam yaratma ve yatırımlarını genişletmeye yönelik eğilimlerinin devam ettiğini vurgulayan TİM Başkanı Büyükekşi, ihracatçı eğilim anketi sonuçlarına göre, en önemli sorunun girdi maliyetleri olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdeal kur 2.06
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN