Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyasa vesayetine önlem

Giriş Tarihi: 19.2.2014

Hükümet, Finansal İstikrar Komitesi'ni piyasa vesayetine karşı etkin çalıştıracak. Kurdaki spekülatif harekete anında müdahale edilebilecek

Ekonomi yönetimi, 17 Aralık operasyonunun ardından güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkarıyor. Piyasaların siyaset üzerindeki vesayetine de son verecek radikal adımlar atılması öngörülüyor. Üç yıl önce kurulan Finansal İstikrar Komitesi'nin yapısı güçlendirilerek daha aktif çalışması hedefleniyor. Komite'nin sadece tavsiye niteliğinde olan kararları bağlayıcı hale getirilecek. Kurda spekülatif hareketlerle sağlıksız fiyat oluşumu yaratılarak piyasayı bozmak isteyenlere yönelik ilgili organlar anında devreye girecek. Operasyonun sorumluları hakkındaki yaptırımlar da artırılacak.

SİSTEMİK RİSKLERE DARBE

Türkiye ekonomisini hedef alan operasyonun ardından kriz çıkarmak için döviz, faiz, borsayı kullananlara yönelik tedbirlerde Finansal İstikrar Komitesi'nin rolü artırılacak. BDDK, SPK, Hazine ve TMSF başkanlarından oluşan Komite, sistemik risklerin azaltılması için daha aktif bir şekilde çalışacak. İlgili kurumlardan gelen risk yönetim planlarını değerlendirerek, sorunların çözümünü hızlandırmak için koordinasyonu sağlayacak.

ŞANTAJCILARA DİKKAT!

Sermaye Piyasası Kurulu da (SPK) piyasa şantajcılarına karşı arka arkaya bir dizi tedbir alıyor. SPK, bilgi suistimali ve piyasa dolandırıcılığı durumunda uygulanacak tedbirleri güncelledi. "Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği" ile piyasaların güven ve istikrarını bozacak eylem ve işlemlere yönelik yaptırımlar artırıyor. Tebliğde, haber ve yorumların yayınlanmış olması nedeniyle haksız menfaat temin edilmemesi, haber ve yorumun yayınlanmasından önce sermaye piyasası aracında işlem yapılmaması gerektiğine vurgu yapılıyor.

KRİTİK TEBLİĞ TEMMUZDA

Piyasa dolandırıcılığı suçları hakkında bildirim yükümlülüğü getiren tebliğ de 1 Temmuz'da yürürlüğe giriyor. Yatırım kuruluşlarının faaliyetleri sırasında karşılaştıkları şüpheli işlemlerin en geç beş işgünü içinde Kurul'a bildirilmesi benimsendi. Bu tebliğle de piyasaların güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin ve gelişmesinin sağlanması ile yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması amaçlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasa vesayetine önlem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN