Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkler suyun başına geçti

Dünya içecek sektörünün % 65'i Türk yöneticilerin kontrolüne girdi. Suyun başına Türkler geçince dünyanın ilk içecek fuarı da İstanbul'a geldi. Türk çayı için ise küresel lig hazırlığı başladı

Giriş Tarihi: 19.2.2014
Dünya içecek sektörünün zirvesine çıkan Türk yöneticiler, küresel pazarı yeniden şekillendirmeye başladı. Son verilere göre yıllık 110 milyar euroyu aşan içecek sektörünün yüzde 65'ine Türk yöneticiler hükmediyor. Son iki yıl içinde Coca-Cola ve Pepsi'nin dışında, 5 dünya devinin tepe yönetimine de Türkler atandı. Ayrıca Dubai, Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelerdeki yerel markalar da yine Türk yöneticiler tarafından idare ediliyor. Yapılan araştırmalara göre içecek sektörünün küresel liginde orta ve üst düzey 230 Türk yönetici yer alıyor. Ortaya çıkan tablo Türkiye'yi de içecek sektöründe farklı bir konuma getirmeye başladı. Bu kapsamda dünyanın ilk alkolsüz içecek fuarı da Türkiye'de düzenlenecek. Global Tea Expo/ Forum (Uluslararası Çay Fuarı / Forumu) ve Beverage İstanbul (Uluslararası İçecek Fuarı), 10-12 Nisan 2014'te İstanbul Kongre Merkezi'nde farklı hollerde eş zamanlı olarak hayata geçecek.

ÇAY KÜRESEL TANITIMA ÇIKIYOR
Fuarda Türk çayı da dünya tanıtımına çıkacak. 200 bin üreticisi ve 300 işletme tesisi ile dünyanın en büyük beşinci çay üreticisi olan Türkiye, tüketim büyüklüğünde de ilk sırada yer alıyor. Fuar, ambalaj makinaları, soğutma ve havalandırma sistemleri gibi içecek teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmaları da bir araya getirecek. Avrupa İşletmeler Ağı tarafında desteklenen Beverage İstanbul, Tesco, Magnit, EDEKA gibi dünyanın en önemli market zincirlerini de hem ziyaretçi hem konuşmacı olarak ağırlayacak.

56 ÜLKEDEN KATILIMCI
Beverage İstanbul Fuarı ile ilgili değerlendirmede bulunan Trio İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cingöz "Türkiye içecek sektörünün acilen bir platforma ihtiyacı var. Dünyanın en önemli kaynak sularına sahibiz. Tarım ve meyve üreticiliği de bizim işimiz. Süt üretiminde hayvancılık sektörümüz çok güçlü. İçecek sektörü gıdanın alt başlığı olamayacak kadar güçlü bir sektör. Dünya içecek pazarında Türk yöneticilerin varlığı da güçlü bir avantaj. Fuarımız, 56 ülkede birliği olan Avrupa İşletmeler Ağı tarafından destekleniyor. Bu ülkelerden katılımcı gelecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkler suyun başına geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN