Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akbank'tan Hana Bank'la işbirliği imzası

Akbank, Export-Import Bank of Korea ile imzaladığı mutabakat zaptından sonra Güney Kore'de bir diğer önemli iş birliğine imza attı. Akbank, Güney Kore'nin en büyük global ağına sahip Hana Bank ile iş birliği anlaşması imzaladı.

Giriş Tarihi: 20.2.2014 16:10
Akbank'tan yapılan açıklamaya göre, Akbank ve Hana Bank arasındaki iş birliği anlaşması, iki bankanın karşılıklı olarak müşterilerine bulundukları ülkelerde finansal hizmet ve ürünler sunmalarını, güçlerini birleştirip müşterileri için sinerji yaratmalarını ve 3. ülkelerde ortak yatırım ve proje finansmanı yapmalarını öngörüyor.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ve diğer ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin daha da gelişmesine katkı için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, Asya bölgesinin yüksek ekonomik potansiyeliyle Türkiye için çok önemli bir bölge olduğunu ifade etti.

Güney Kore ile imzalanan ve yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA), Uzak Doğu'daki ilk STA olma özelliğini taşıdığına işaret eden Binbaşgil, "Bu anlaşma, diğer Asya ülkeleri ile imzalanacak olan STA müzakerelerine de ivme kazandıracak. Güney Kore ile olan dış ticaret hacmimiz 2013 itibarıyla yaklaşık 6,6 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Önümüzdeki 10 yıllık dönemde bu rakamın çok daha yukarı gideceğini düşünüyoruz" dedi.

Hana Bank iş birliğiyle iki ülkede faaliyet gösteren firmaların daha fazla yatırım ve ticaret yapmasının önünü açacaklarını vurgulayan Binbaşgil, şunları kaydetti:

"Türkiye'de 257 Kore sermayeli firma faaliyet gösteriyor. Serbest ticaret anlaşması imzalanması ile başlayan süreç her iki ülkeye ve firmalara önemli avantajlar getirecek. Kademeli olarak azalacak gümrük vergileri hem Türk hem Koreli firmalara, aralarındaki ticaret hacminin artması için büyük fırsat yaratacak. Ürün çeşitlenmesi ve artan ticaret, firmaların gelirlerini artıracak. Yüksek teknolojiyle yenilikçi üretim yapan Kore firmaları da know-how paylaşımı yoluyla ülkemize katma değer yaratacak. Önümüzdeki yıllarda Güney Koreli firmaların büyük altyapı projelerine de ilgisinin artmasını bekliyoruz. Bu büyük işlemlerin finansmanında güçlü bir gruba bağlı, Asya-Pasifik'te geniş dağıtım ağına sahip Hana Bank ile olan iş birliğimiz bize avantaj sağlayacak."


"ANLAŞMA İLE KORE PİYASASINDAKİ GÜCÜMÜZÜ DAHA DA ARTIRIYORUZ"

Akbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli ise Akbank'ın bu yıl The Banker tarafından "Türkiye'nin En İyi Bankası" seçildiğini belirterek, başarılı finansallarının yanında bu ödüle layık görülmelerindeki faktörlerden birinin de Akbank'ın uluslararası bankalarla yaptığı farklı iş birliği anlaşmalarıyla ortaklık modelini başarıyla uygulaması olduğunu kaydetti.

Asya'da önde gelen 3 ülkeyle ortaklık yapan tek Türk bankası oldukların dile getiren Kefeli, "Geçtiğimiz yıl Export-Import Bank of Korea ile firmalarımızın proje ve yatırımlarının finansmanı için bir anlaşma imzaladık. Bu yıl Hana Bank ile imzalayacağımız anlaşma ile Kore piyasasındaki gücümüzü daha da artırıyor, Türkiye ve diğer ülkeler arasındaki karşılıklı ticaretin gelişmesine katkıda bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Güney Kore'nin dünya ticaretinde hem ihracat hem de ithalat tarafında ilk 7-8 ülke içerisinde bulunduğuna dikkati çeken Kefeli, "Güney Kore birçok global markası olan bir ülke. Güçlü teknolojik yatırımları ile inovasyonun ve yabancı yatırımcıların tercih ettiği bir merkez olarak görülüyor. Bütün bunlar Güney Kore'nin hem ülke hem de firmalarımız açısından Kore'ye ne kadar önem vermemiz gerektiğinin göstergeleri. Biz de Akbank olarak global ticarette söz sahibi olan, kurumsal müşterilerine kendi ülkeleri dışında da destek veren bankalarla yapmış olduğumuz iş birliği anlaşmalarımızla gerek yabancı firmaların Türkiye'de, gerekse yurt dışına açılmak isteyen yerli firmalarımızın diğer ülkelerde iş yapmalarını kolaylaştırıyoruz. Onlara bu zorlu süreçte her türlü bankacılık desteğini global partnerlerimizle beraberce veriyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Kefeli, Hana Bank ile iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlara destek verilmesi noktasında hedeflerinin örtüştüğünü belirterek, yeni fırsatlar için heyecan duyduklarını da sözlerine ekledi.


HANA BANK

Açıklamaya göre, Hana Bank'ın bağlı olduğu Hana Financial Group, Güney Kore'nin en büyük finansal holdinglerinden birini temsil ediyor. Holding, bünyesinde bankalar, sigorta şirketleri, varlık yönetim şirketleri de dahil olmak üzere birçok finansal şirketi barındırıyor. Hana Financial Group'un, ülkenin büyük bankalarından Korea Exchange Bank'ı 2012'de satın alması, grubun çoğunluğu Asya-Pasifik'teki gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere 6 farklı kıtada, 24 farklı ülkede 127 şubeyle Kore'nin en büyük global ağına sahip olmasını sağladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akbank'tan Hana Bank'la işbirliği imzası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN