Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebek mamalarına "keçi sütü" de girecek

Giriş Tarihi: 20.2.2014

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bebek mamalarına yönelik bir dizi önlem başlatacak. Görüşe açılan tebliğlere göre, bundan sonra bebek mamalarına "keçi sütü" de eklenebilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bebek mamaları, devam ürünleri ve zeytinlere yönelik bir dizi yeni önlemi daha başlatacak. Görüşe açılan tebliğlere göre, bundan sonra bebek mamaları ve devam ürünlerine ilk defa "protein kaynağı" olarak "keçi sütü" de eklenebilecek.

6 AY SÜRE VAR

Ayrıca bebek formüllerindeki amino asitler listesine bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, büyümeyi artıran ve özellikle vücudun tümör, AIDS gibi hastalıklara karşı korunmasını sağlayan "L - arjinin" de eklenmek zorunda olacak. Firmalar en geç 6 ay içerisinde mamalarda bu düzenlemeleri gerçekleştirecek.

SOYA PROTEİNİ

Tebliğe göre, bebek formülleri eğer tamamen inek sütü veya keçi sütü proteinlerinden üretilirse, "bebek sütü" ifadesi, ürünün doğum sonrasında anne sütüyle beslenemeyen bebeklerin özel beslenmesi için uygun olduğuna dair ifade, tüketime hazır ürünün 100 ml'sinin içerdiği protein, yağ ve karbonhidrat ile yararlanılabilen enerjinin kcal ve kJ olarak sayısal değerleri etikette yer alacak. Bebek formüllerinin üretiminde soyadan üretilen proteinler kullanılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebek mamalarına "keçi sütü" de girecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN