Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IMF'den U dönüşü

Güney Avrupa ülkelerine 5 yıldır kemer sıktıran IMF, reçetesinde U dönüşü yaptı. Kamu borç oranında % 60 kriteri esnetildi. Yeni araştırmada "Yüksek borç oranı da büyüme getirebilir" denildi

Giriş Tarihi: 20.2.2014
Dayattığı sert politikalarla borçlu Güney Avrupa ülkelerine 5 yıldır dayatmalarda bulunan, bütçe kesintileri, işten çıkarmalar isteyen Troyka'nın üyesi IMF bu kez tam tersini söyleyen bir makale yayımladı. IMF Araştırma Departmanı'nın çalışmasında daha önce belirtilen "Kamu borcunun milli gelire oranı yüzde 60 olursa ekonomi büyümez" tezi çürütülüyor. Hatta borcu GSYH'sinin yüzde 90 üzeri olan ülkelerde büyümenin olabileceği aksi durumda duraklama geleceğinin altı çiziliyor.

BORCU ARTIRIR

Araştırmaya göre yüksek oranda borç, orta ve uzun vadede büyümeyi olumsuz etkilemiyor. Bu konuda yapılan yorumlar, hızlı ve verimli bir kamu yönetimi olan ülkelerin borcu çok rahatlıkla çevirebileceği görüşünde birleşiyor. Aynı zamanda iyi yönetilmeyen hükümetler ile yavaş ekonomi borcun daha da artmasını beraberinde getiriyor. Borç ile büyüyen ülkelere örnek olarak da Çin gösteriliyor. Borcu azaltmak için uygulanan sıkılaştırıcı politikalar ise vergi gelirlerini azaltıyor. Bu da borç yükünün artmasına neden oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IMF'den U dönüşü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN