Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İspanya siestayı bitiriyor

Kriz, bir İspanya geleneği olan gün içinde dinlenmeyi yani siestayı da bitiriyor. Ülkede çalışma saatlerinin uzatılması gündemde

Giriş Tarihi: 20.2.2014
İspanya, bir geleneğinden vazgeçmeye hazırlanıyor. Ülke uzun siestaları sona erdirip çalışma saatlerini artırarak, Avrupa'da diğer ülkelerle rekabetinde güç kazanmak istiyor. Ancak henüz bu alanda resmi bir adım atılmış değil. Siesta kültürünün değişmesinin en büyük destekçisi olan İspanya Millet Meclisi Başkanı Ignacio Buqueras, "Daha etkin bir kültür istiyoruz. İspanya'nın son 40-50 yıldır edindiği kötü alışkanlıklarından kurtulması gerekiyor" dedi. Hükümet henüz bu konuda resmi bir adım atmasa da parlamentodan bazı üyeler, Madrid'in çalışma sistemini değiştirip, sekiz saatlik iş günü düzenine geçmesini öngören tasarıyı Meclis'e sundu.

FRANCO'yla baş ladı
İspanya'nın çalışma saatlerinin Avrupa'nın diğer ülkelerinden farklı olmasının nedeni diktatör Fransisco Franco. Franco, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya'sıyla aynı zaman dilimde olmak için böyle bir karar almıştı. Aynı şey Portekiz için de geçerli. Hitler'in bozgununun ardından Portekiz tüm Avrupa'da kullanılan Greenwich saat dilimine geçti ancak İspanya siesta uygulamasına devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya siestayı bitiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN