Fransa resmen hasta adam

Giriş Tarihi: 22.2.2014

Osmanlı'ya 'hasta adam' diyen Avrupa, şimdi kendi içinden birine bu teşhisi koydu. Nobel ödüllü ekonomist Christopher Pissarides, "Fransa, kendini Avrupa'nın hasta adamlığına doğru sürüklüyor" dedi

Osmanlı'ya 1800'lerin ortasında 'hasta adam' yakıştırmasını yapan Avrupa, şimdi kıta sınırları içinden bir başka ülkeye aynı teşhisi koydu. Teşhisin sahibi ise Nobel Ödüllü ekonomist Christopher Pissarides. Fransa'da işçilik maliyetlerinin Yunanistan'dan daha hızlı büyüdüğünü, borcun GSYH'ye oranının İspanya'dan daha yüksek olduğunu, ayrıca genç işsizliğin de İtalya ayarına yükseldiğini söyleyen Pissarides, ülkenin Avrupa'ya zarar verebileceğini belirtti. Pissarides, "Fransa'nın temel görünümü çok iyi değil ve reform politikalarını çok hızlı uygulayamaz. Arz yönlü reformların etki göstermesi zaman alır ve bu arada ne olacağını bilemiyorum. 12 yıl önce Almanya Avrupa'nın hasta adamıydı, şu anda da Fransa o yöne doğru kendisini götürüyor. Eğer bu reformlar başarılı olmazsa euroya ne olacağı konusunda kaygı duyuyorum" dedi.

EURO'YU YOK EDEBİLİR
Ünlü ekonomist, Fransa ekonomisinin arzı arttırma yolundaki reformlarla kronik durgunluktan çıkma kumarının başarısız olması durumunda euroyu yok edebileceğini söyledi. Avrupa'da refah devletinin çökme tehlikesine de değinen Pissarides, sosyalist Başkan François Hollande'ın emeklilik yaşını 60'a çektiğini, Yunanistan'ın ise bunu 67'ye çıkardığını belirtti. "Henüz güvende değiliz" diyen ekonomist, "Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble gibi liderler euro krizinin üstesinden geldiğimizi söylüyor, ben henüz emin değilim" dedi. Euro Bölgesi'nin mevcut borç düzeyini daha da artıracak deflasyonist bir döngüye girebileceğini, İngiltere ekonomisini de içine çekebileceğini öne süren Pissarides, "AB İngiltere'nin en büyük ticaret ortağı ve burada düşük talep ile deflasyon olursa ihracat pazarınızı kaybedersiniz. Sonuçta bu da sizi etkiler" yorumunu yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa resmen hasta adam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN