Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patente % 50 vergi indirimi

83 maddelik Torba Yasa'dan Ar-Ge yapan sanayiciye müjde çıktı. Yeni dönemde patentli üretim yapan şirketlerden yüzde 50 daha az vergi alınacak, teşviklerde patent sahiplerine öncelik sağlanacak

Giriş Tarihi: 22.2.2014
Türkiye'yi katma değer ekonomisine taşıyacak çok önemli bir yasa sessiz sedasız hayata geçti. Kamuoyunda Torba Kanun olarak bilinen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından geçtiğimiz günlerde onaylanan 'Sınai mülkiyet haklarına KDV istisnası' patentli üretim yapan sanayicilerin yüzünü güldürecek. Yeni dönemde patentli üretim yapan şirketlerden yüzde 50 daha az vergi alınacak. Yeni teşviklerin de önünü açan düzenlemeyle Ar-Ge'ye yatırım yapanlar önemli rekabet avantajları elde edecek. Ar-Ge teşviklerinde patent öncelikli şart olarak belirlenecek.

ARTIK SIRA SANAYİCİDE

Son yıllarda Ar-Ge'ye milyarlarca liralık teşvik verildiğini belirten Markiz Patent Genel Müdürü Orhan Eriman, "Devlet kendisine düşen görevi yerine getiriyor. Yeni düzenlemeyle çok önemli bir maliyet avantajı söz konusu. Artık patentli ürün veya üretim yöntemi uygulayan, yerli bir patenti kullanılmak üzere lisans veren veya patenti satan işletme ve kişilere gelir vergisinde yüzde 50 indirim uygulanacak. Bu kanuni düzenleme ile Ar-Ge'ye yatırım yapanlar büyük bir rekabet avantajı yakalamış oluyor" dedi.

ÖZEL MADDEYLE EKLENDİ
Konuyla ilgili düzenleme 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 5/B maddesinde gerçekleşti. Düzenlemede şu ifadeler yer aldı: "Türkiye'de gerçekleştirilen araştırma, geliştirme, yenilik ve yazılım faaliyetleri neticesinde ortaya çıkan buluşların; kiralanması neticesinde elde edilen kazanç ve iratların, devri veya satışıyla elde edilen kazançların, Türkiye'de seri üretime tabi tutularak pazarlanmaları hâlinde elde edilen paranın, ülkede gerçekleştirilen üretim sürecinde kullanılması sonucu üretilen ürünlerin satışından elde edilen kazançların patentli veya faydalı model belgeli buluşa atfedilen kısmının, yüzde 50'si Kurumlar Vergisi'nden müstesnadır. Bu istisna, buluş nedeniyle alınan sigorta veya diğer tazminatlar için de uygulanır."

SANAYİCİ İÇİN DEVRİM
Patent Vekili ve Makine Mühendisi Hasan Demirkıran ise yasanın sanayici için adeta bir devrim olduğunu söyledi. Türkiye'nin uzun süredir katma değer ekonomisine geçişin yollarını aradığını belirten Demirkıran, "Bir devletin vergi alacağından vazgeçmesi kolay bir iş değildir. Bu nedenle devlet açısından da patentli ürünlerden elde edilecek gelirden yüzde 50 daha az vergi alınması Türkiye'de çok büyük bir teşviktir. Bu teşvik firmaların markalaşmasına da katkıda bulunacaktır. İyi bir marka olmanın altında yeni ürün ve teknoloji geliştirmenin olduğu artık daha iyi anlaşılmış durumdadır" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patente % 50 vergi indirimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN