Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GSMA'da Turkcell dünyaya örnek gösterildi

Turkcell'in afet yönetimi alanında yürüttüğü çalışmaları, Barselona'da düzenlenen dünyanın en büyük mobil teknoloji organizasyonu GSMA Mobil Dünya Kongresi'nde dünyadaki diğer GSM operatörlerine örnek gösterildi.

Giriş Tarihi: 25.2.2014 16:59
Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, ürün ve servisleri, sosyal sorumluluk projeleri ve afet yönetim stratejileriyle Turkcell, GSMA Mobil Dünya Kongresi'nde sektörün ilgi odağı oldu. GSMA, Turkcell'in Afet Yönetimi alanında yürüttüğü çalışmaları "vaka incelemesi" (case study) olarak raporlaştırdı. Dar gelirli, girişimci kadınlara mikrokredi sağlamak üzere hayata geçirilen Ekonomiye Kadın Gücü projesi de GSMA Mobil Dünya Kongresi'nde yer aldı.

Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, kongrenin ilk günü gerçekleştirilen "Mobilin Sosyal Dönüşüme Etkisi" başlıklı panelde bir sunum gerçekleştirdi.

Öztürkler, kongrenin bu yılki temasının "bir sonraki teknolojiyi yaratmak" olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye'yi temsilen Turkcell'in burada bulunması, konferans ve atölyelerde yer alması tesadüf değil. Turkcell artık sahip olduğu deneyim ve birikimle dünyadaki 'bir sonraki teknoloji' arayışının öncülerinden biri. Bakın bugün 2014 Global Mobil Ödülleri'nde, üç dalda, hepsi birbirinden değerli projelerle finalistiz. Afet Yönetimi çalışmalarımız, GSMA Afet Müdahale Programı tarafından, dünyadaki diğer operatörlere örnek olması için rapor haline getirildi. Ekonomiye Kadın Gücü projemiz yine GSMA Mobil Dünya Kongresi'nde teknolojiyle insan hayatında fark yaratan bir çalışma olarak yer aldı. Kısacası, bu yıl GSMA'de dünyaya örnek gösterilmenin gururunu yaşıyoruz."

Turkcell Grup İş Sürekliliği Yönetim Programı Yöneticisi Tamer Demir ise, "Bir Sonraki Afete Hazırlanmak" başlıklı oturumda söz alacak. Demir, katılımcılara Turkcell'in 1999 yılından bu yana devam eden iş sürekliliği yönetimi çalışmalarını ve bu sayede elde edilen deneyimi aktaracak.

GSMA, Turkcell'in Afet Yönetimi alanında yürüttüğü çalışmaları "vaka incelemesi" (case study) olarak raporlaştırdı. GSMA Afet Müdahale Danışmanı Fionán Mc Grath tarafından hazırlanan rapor, "Afet Hazırlığı: Turkcell İş Sürekliliği Yönetim Sisteminin Bir Analizi" başlığını taşıyor.

GSMA'in resmi sitesinden ve sosyal medya hesaplarından tüm dünyaya duyurulan raporda Turkcell'in afet durumlarında hızlı ve organize şekilde hareket etmesinden övgüyle bahsediliyor. Turkcell'in afet anındaki satın alma süreçlerini hızlandırması, abonelerinin iletişim ihtiyaçlarını en kısa sürede karşılamaya yönelik hazırlıkları ve çalışanlarının özellikle afet anındaki iletişimini sağlayacak mobil iş sürekliliği uygulaması raporda ön plana çıkarılan konular arasında yer alıyor.

Raporun sonunda, Turkcell'in 2011 Van depremi sonrasında daha fazla can kaybı ve kaos olmasını engellemenin yanında personelini ve altyapısını nasıl başarıyla yönettiğine dair bir bölüm yer alıyor. GSMA, bu vaka incelemesinin diğer operatörler açısından bir referans kaynağı işlevi görmesini ve afetlere hazırlıklı olmak için detaylara verilmesi gereken öneme örnek teşkil etmesini amaçlıyor.

Turkcell'in dar geliri girişimci kadınların ekonomiye katılmasını sağlamaya yönelik projesi Ekonomiye Kadın Gücü, GSMA'in Kalkınma için Mobil başlığı altında yürüttüğü mWomen (mobil Kadın) programı kapsamında yer aldı.

GSMA kapsamında "Türkiye'den iyi uygulama örneği" olarak gösterilen Ekonomiye Kadın Gücü projesiyle ilgili detaylar mWomen programı tarafından GSMA'in internet sitesinde de paylaşıldı. Projeye yer verilmesinde, "Turkcell'in güçlü teknolojik altyapısını dar gelirli kadın girişimcileri desteklemek için kullanması, girişimcilerin bu sayede mobil teknolojilere erişmesi, mobil finansal hizmetlerden ilk kez yararlanması ve bu sayede işlerini büyütmesi" etkili oldu.


"EKONOMİYE KADIN GÜCÜ" PROJESİ

"Ekonomiye Kadın Gücü" projesi, dünyada ilk defa bir mobil operatör ile mikrofinans kuruluşunu bir araya getirdi. Proje, Türkiye'deki sayısal ve fırsat eşitliği uçurumunu azaltarak kadınların teknolojiye, mobil finans dünyasına ve eğitime erişimini sağlayarak ekonomik hayata katılımlarını desteklemeyi amaçlıyor.

2012 eylül ayında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğinde hayata geçirilen proje kapsamında, ilk etapta 55 bin kadın girişimci Turkcell'in teknoloji ve iletişim gücüyle buluştu. Bu sayı 1 yılda 68 bine ulaştı. Proje kapsamında 4 yılda 100 bin kadına ulaşılması hedefleniyor.

Turkcell projeye 400 bin lira katkı vererek başladı. Sosyal borçlanma modeli sayesinde gelen destek ise 1 milyon liraya ulaştı. Turkcell, Mart 2013'te Ekonomiye Kadın Gücü projesi de dahil "kadın odaklı" öncü projeleri ile Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyaya örnek gösterildi.

Ekonomiye Kadın Gücü projesi 2013'te halkla ilişkiler alanında en prestijli organizasyonlardan biri olarak kabul edilen IPRA Altın Küre Ödülleri'nde iki ödüle layık görüldü. Proje öncelikle "Kurumsal Sosyal Sorumluluk" kategorisinde birinci oldu. Ardından ödül alan diğer 29 kategori içinde de IPRA Büyük Ödülü'ne layık görüldü.

Turkcell, Kongre kapsamında gerçekleşen ve mobil iletişim dünyasının liderlerini belirleyen 2014 Global Mobil Ödülleri'nde üç dalda Türkiye'yi temsil ediyor. Turkcell , Akıllı Harita çözümü En İyi Kurumsal Mobil Servis, SMS+ servisi ile Network Tabanlı En İyi Çözüm dallarında, Hayal Ortağım ile de Toplumsal & Ekonomik Gelişme kategorisinde dünyadaki rakipleriyle yarışıyor.

Turkcell'in aldığı ISO 22301 uyumluluk sertifikası, konuşma, mesajlaşma, internet ve toplumsal güvenlik hizmetlerinin sürekliliğini sağlayan ve iş sürekliliği planlarının acil durumlarda çalışmasını garanti altına alma gerekliliklerini yerine getiren şirketlere veriliyor. Turkcell, Nisan 2013'te de New York'taki Birleşmiş Milletler Merkezi'nde gerçekleştirilen "Afet Durumlarında Kurumların Gösterdiği Esneklik ve İnovasyon" başlıklı etkinlikte, yenilikçi uygulamaları ve eşsiz şebekesinden ötürü Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Teknoloji Ortağı ilan edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GSMA'da Turkcell dünyaya örnek gösterildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN