Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancının algısı değişmedi

2013'te 12.7 milyar dolarlık yatırım geldiğini belirten Yatırım Destek Ajansı Başkanı Aycı, "Yabancının algısı değişmedi" dedi

Giriş Tarihi: 28.2.2014
Başbakanlık Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, bu yıl Türkiye'ye gelecek doğrudan yabancı yatırımda geçen yıla oranla artış beklediklerini söyledi. 2013'te 12.7 milyar dolarlık yatırım geldiğini belirten Aycı, bunun 9.5 milyarının sıfırdan yapıldığını ifade etti. Türkiye'ye yapılan doğrudan yabancı yatırımları değerlendiren Aycı, "Hedefimiz, 2013'te çok yaklaştığımız doğrudan yabancı yatırım liginde ilk 20 ülke arasına girmek. 2013'te 9.5 milyar dolarla sıfırdan doğrudan yatırımda bir önceki yıla göre yüzde 8'lik artış yakalandı. Dünyada 19'uncu sıraya çıktık. Amacımız toplam yabancı yatırımda da bu seviyeye ulaşmak" dedi.

İLK YATIRIM İTALYANLAR'DAN

Aycı, hem seçim süreci hem de 17 Aralık sonrasında yatırımcılarda bir algı değişikliği görmediklerini de ifade etti. Gezi olayları öncesi Türkiye'ye 5 milyar dolarlık yatırım geldiğini anlatan Aycı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gezi sonrasında ise 8 milyar dolarlık yatırım çektik. 11 yıllık istikrar ortamının Türkiye'yi yatırımda cazip kılmaya devam edeceğini öngörüyoruz." Aycı, Türkiye'ye bu yıl gelen ilk yabancı yatırımcının ise İtalyan ilaç üreticisi Recordati olduğunun bilgisini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancının algısı değişmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN