Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gelin birlikte yabancının Türkiye algısını yönetelim

Giriş Tarihi: 1.3.2014

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun iş dünyasına, "sessiz kalmayın" çağrısı yaptı. Pekarun, "Bu dönemlerde iletişim çok önemli. Yabancılara yaşananları anlatıp Türkiye algısını doğru yönetmeliyiz" dedi

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun, Türkiye'de yaşanan siyaseti itibarsızlaştırma operasyonlarının yabancı yatırımcının tedirginliğini bitirmek için iş dünyasına 'sessiz kalmayın' çağrısı yaptı. Pekarun, "Ben Türk-Japon İş Konseyi Başkanıyım. İnisiyatif aldık, Ali Babacan da destekledi, 13 Mart'ta Türkiye'deki Japon yatırımcılara yönelik bir toplantımız olacak. Bu dönemlerde iletişim çok önemli. Yabancılara yaşananları anlatıp Türkiye algısını doğru yönetmeliyiz. Anlattığımız yatırımcı da buraya geliyor" dedi.

500 MİLYONLUK YATIRIM
2013'te yaklaşık 200 milyon liralık yatırım yaptıklarını, bu yıl da hedeflerinin 500 milyon TL olduğunu söyleyen Pekarun, "Sabancı Holding Sanayi Grubu'nun 2013 cirosunun 5.5 milyar lirayı aşmasını bekliyoruz. 2014'te ise 6.5 milyar liranın üzerinde ciro hedefliyoruz" dedi. Pekarun, yüzde 18 büyüme hedefi koyduklarını ancak kur etkisiyle tek tane olabileceğini söyledi.

İHRACATÇI KİMLİĞİMİZ ÖNEM TAŞIYOR
Pekar un, grup şirketlerinin hepsinin kurumsal girişimcilik konusu üzerinde durduğunu anlattı. Bu sayede geçen 3 yılda hedef pazarlarını büyütebileceklerini ve yeni işlere girebileceklerini belirten Pekarun, ihracatçı bir özelliği bulunan sanayi grubunun satışlarının yüzde 50'ye yakınını yurtdışının oluşturduğunu dile getirdi. Mehmet Pekarun, grup şirketlerinden dünyanın önde gelen endüstriyel naylon, polyester ve kord bezi üreticisi Kordsa Global'in Türkiye patent liginde ilk 10'da yer aldığını ifade etti.

TÜRKİYE'YE İNANIYORUZ
Pekarun, Temsa iş makinelerinde işbirlikleri bulunan Japon Komatsu firmasının üst düzey bir yetkilisinin kendisine, "Biz Türkiye'ye çok inanıyoruz. Hiçbir zaman kısa vadeli bakmayız. Orta ve uzun vadede Türkiye'nin pazarı ile bizim ilgilendiğimiz altyapı alanı, biraz yavaşlasa da kaçınılmaz bir şekilde yine hızlanacaktır. Biz bu pazara inanıyoruz" dediğini aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelin birlikte yabancının Türkiye algısını yönetelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN