Türk'ün şifa eli Sudan'a uzandı

TİKA'nın Sudan'da inşa ettiği Nyala-Türk Eğitim Hastanesi açıldı. Başbakan Yardımcısı İşler, "Darfur'da çocuklar artık basit hastalıklar yüzünden ölmeyecek" dedi

Giriş Tarihi: 1.3.2014
TİKA' nın inşa ettiği Nyala-Türk Eğitim ve Araştırma Hastanesi' açıldı. 50 bin metrekare alan üzerine inşa edilen 150 yatak kapasiteli hastanede 31 polikinlik odası bulunuyor. Hastanede ilk planda 10 Türk doktor Sudanlı meslektaşlarına eğitim verecek. 2006 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Darfur ziyareti sırasında talimat verdiği ve TİKA'nın temelini attığı hastanenin açılışına Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sudan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Hasan Bekri Salih ve Sudan Sağlık Bakanı Bahar İdris Abu Garda katıldı. Çok sayıda Nyalalı da ellerinde pankartlarla protokolü selamladı.

ÇOCUKLAR ÖLMEYECEK

Başbakan Yardımcısı İşler hastanenin Darfur'daki ilk ihtisas hastanesi olduğunu belirterek, "Artık Darfur'daki masum çocuklar basit hastalıklar yüzünden ölmeyecek. Yapılamayan birçok ameliyat burada gerçekleşecek. Burası, Türkiye'nin mazlum ve mağdur coğrafyaya verdiği önemi gösteriyor. Biz karşılık beklemeden yardım ediyoruz. Sömürgeci bir anlayışla yaklaşmıyoruz. Alan el değil veren el olduk" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk'ün şifa eli Sudan'a uzandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN