Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vodafone üretti dünya kullanıyor

Giriş Tarihi: 1.3.2014

Vodafone Türkiye'nin Ar-Ge şirketi Oksijen'in teknolojilerini dünyada 320 milyon şebeke kullanacak

Vodafone Türkiye'nin Ar-Ge şirketi Oksijen'in dört inovatif ürünü, Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından Barselona'da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde tanıtıldı. Oksijen ile Vodafone Grubu'nun Silikon Vadisi'ndeki Kuluçka Merkezi Vodafone Xone'un işbirliğiyle geliştirilen mobil çözümlerden MyXone İspanya, DriveXone ve FindXone İtalya MAS ise İngiltere'de kullanılmaya başlandı. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt "İspanya ve İtalya'da aktif hale gelen çözümler Google Android Market'ten indirilebiliyor. Oksijen'in telekomünikasyondaki inovasyon mirası ve mükemmel mühendislik yeteneğini bu stratejik işbirliği ile bir araya getirdik. Bu yıl içinde Oksijen ve Vodafone Xone'un entelektüel sermayelerini birleştirerek teknoloji geliştirdik, testler yaptık ve geleceğin teknolojilerinin altına birlikte imza attık" diye konuştu. Google Play Store'da hizmete açılan uygulamaların Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde kullanılmaya başladığı belirtilirken, Türkiye'de de yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanıyor.

ÖNCELİK OKSİJEN'DE

Bilişim teknolojileri ABD ve Avrupa gibi pazarlarda yüzde 3-4 oranında büyürken, Asya-Pasifik ülkelerinde bu oranın yüzde 8 olduğuna dikkat çeken Öğüt, dijital dönüşümün gelişmekte olan ülkelerin potansiyellerini yukarı taşıdığını belirtti. Öğüt, şöyle devam etti: "Oksijen ekibi küresel Vodafone şebekesinde öncelikli tedarikçi konumunda. Onların yetkinlik alanına giren projelerde her ülke buradan teklif almak zorunda."

SÜRÜCÜ ANALİZİ YAPIYOR
Uygulama araç sürücüsünün ani fren, hızlanma gibi davranışlarını analiz ederek karakteristik bilgi oluşturuyor ve sürüş keyfini datalarla süslüyor. Diğer yandan uygulama bu bilgilerin sigorta sektörüne sağladığı katma değerle de benzerlerinden farklılaşıyor. DriveXone, araca monte edilen cihaz ve akıllı telefonlara indirilen uygulama sayesinde sürücülerin pek çok veriyi elde etmesini sağlıyor.

ANLIK CİHAZ LOKASYONUNU GÖSTERİYOR
FInd Xone benzer uygulamalardan daha ekonomik tasarımı ve konum olarak şebeke bilgisini de içermesiyle ayrışıyor. Kullanıcılar uygulama sayesinde anlık cihaz lokasyonunu harita üzerinde görüntüleyebiliyor. Belli sürelerle yapılan güncelleme işlemleri harita üzerinden takip edilebiliyor. Sanal kişisel asistan MyXone ise yapay zeka yazılımları kullanarak alışveriş yerleri, hava durumu, yeme-içme mekânları, trafik durumu gibi çeşitli konularda aboneye doğru zamanlama ile tavsiyelerde bulunabiliyor. MyXo- Gökhan Öğüt ne İspanya Google App Store'dan indirilebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vodafone üretti dünya kullanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN