Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar direksiyonda

Erkeklerin egemen olduğu otomotivde artık kadınların sözü geçiyor. Son yıllarda otomotiv dünyasının zirvesinde kadın yöneticilerin sayısı artıyor. Kadınlar otomotivi geleceğe hazırlıyor

Giriş Tarihi: 3.3.2014
Erkeklerin ağırlıklı olduğu otomotiv dünyasında kadın yöneticilerin sayısı artıyor. Düne kadar alt pozisyonlarda görevli kadınlar, bugün otomotiv dünyasının zirvesindeler. Son olarak General Motors'un zirvesine bir kadın yönetici oturdu. Mary Barra, ABD'li otomotiv devi General Motors'un direksiyonuna geçerek küresel otomotiv sektöründeki ilk kadın CEO oldu. Ama yönetimini kadınlara emanet eden markalar GM ile sınırlı değil. Hyundai, Toyota, Ford gibi birçok markanın üst düzeyinde kadın yöneticiler çalışıyor. Teknoloji şirketi LG'den Hyundai Motor Company'e transfer olan Myung Hwa Choi, markanın yönetim kurulundaki ilk kadın yönetici. Pazarlama Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak çalışan Choi, Hyundai'nin satış ve pazarlama stratejisine karar veriyor.

TOYOTA'DA BİR İLK

1989'da Toyota Motor'a çalışmaya başlayan Chika Kako, Japon şirkette ilkleri başaran bir kadın yönetici. Toyota'da Ar-Ge için Avrupa'ya giden ilk kadın olan Kako, Toyota Grup markalarından Lexus'da baş mühendis olarak çalışıyor. Kako, son olarak Lexus CT modeli için çalışan ekibin başıydı. Amerikan Ford'da da birçok kadın yönetici çalışıyor. Ancak, bunlardan biri hem aileden olması hem de görevi nedeniyle dikkat çekiyor. Ford Başkanı Bill Ford'un yeğeni olan Elena Ford, global satış teşkilatından sorumlu Başkan Yardımcısı.

30 YIL ÖNCE STAJYERDİ
Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden General Motors'un başına geçen Mary Barra, 30 yıl önce stajyer olarak işe başladı. Barra, daha önce şirketin küresel satın alma ve tedarik zinciri başkan yardımcısı olarak çalışıyordu. General Motors bünyesindeki Chevrolet'nin Avrupa Başkanlığı da kısa bir süre önceye kadar bir kadına emanetti. Uzun yıllardır GM'de çalışan ve son olarak Avrupa Başkanlığı'na atanan Susan Docherty, özel nedenlerden dolayı şirketten ayrıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar direksiyonda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN