Kırım kaza raporu

Rus ordusunun Kırım'a girmesi küresel piyasalara yeni bir 11 Eylül sendromu yaşattı. Ukrayna'ya yönelik 5 endişe piyasaları alt üst etti. Yatırımcılar yen, frank ve altına sığındı

Giriş Tarihi: 4.3.2014
Ukrayna'nın Kırım yarımadasındaki tüm askeri birlikleri ile kamu binalarının Rus askerlerince kuşatılması dünya ekonomisini salladı. Ülkedeki kriz, küresel piyasaları 11 Eylül'den bu yana en çok etkileyen ikinci olay olarak gösteriliyor. Gerilim üzerine yatırımcılar güvenli limanlara yöneldi. Paranın aktığı beş güvenli liman Japon Yeni, altın, İsviçre Frankı ve ABD tahvilleri oldu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 2.65'ten 2.60'a kadar geriledi.

ALTIN 4 AYIN EN YÜKSEĞİNDE

Altın kritik haftanın ilk gününde son 4 ayın en yükseğini gördü. Gün içinde 1.355 dolar seviyesine çıkan altının onsu günü de 1.352 dolardan kapattı. Son gelişmeler arz endişelerini artırdı. Buna savaş senaryoları da eklenince brent petrolün varil fiyatı 112 dolara kadar yükseldi. Daha sonra 108 dolara geriledi. Yen ise dolar karşısında bir ayın zirvesini gördü. Döviz piyasaların- da Japon Yeni güvenli liman özelliğiyle dolara karşı 101.25 seviyelerine kadar yükseldi. İsviçre Frangı da euro karşısında bir yılın en yükseğini gördü. Dolar/frank paritesi 0.8803 seviyesine geldi.

RUSYA %11.82 DÜŞÜŞTE
Borsalarda da dün endişe hakimdi. Rusya borsasında günlük kayıp yüzde 11.82'ye çıktı. Avrupa ve dünya borsalarında yüzde 2'lere varan düşüşler yaşanırken, Borsa İstanbul da olaylardan etkilendi. BIST 100 Endeksi günü yüzde 2.18 düşüşle 61 bin 189 puan seviyesinden kapattı. Rusya'daki bir diğer gelişme de Merkez Bankası'nın mali istikrara yönelik risklerden dolayı politika faizini 1.5 puan artırarak yüzde 7'ye yükseltmesi oldu. Dolar/ruble paritesi tarihinin en yüksek seviyelerini gördü.

UKRAYNA KABUSU
Rusya ve Avrupa arasında köprü:
Ukrayna coğrafi açıdan AB ile Rusya arasında stratejik bir konumda. Avrupa gaz ihtiyacının yüzde 25'ini Rusya sağlıyor. Bu miktarın yarısı da Ukrayna üzerinden geçiyor. Kırım ise denize kıyısı olması nedeniyle Rusya açısından stratejik bir yerde.
Rusya'ya ambargo: ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ilk kez Rusya'ya bir ambargo uygulanabileceğini aktardı. Kerry, Başkan Barack Obama'nın 'tüm opsiyonları değerlendirdiğini' söyledi. Rusya küresel ekonomiye eskisine göre daha bağımlı. Ticaretinin yarısını Avrupa Birliği ile yapıyor.
Avrupa ve dünya ticareti etkilenecek: Olay büyürse Rusya'nın Avrupa'ya olan ticareti dışında dünya tahıl ihracatı da etkilenebilir. Çünkü Ukrayna en büyük ihracatçılardan biri. Özellikle mısır ve buğday fiyatlarının artabileceği uyarısı yapılıyor.
Ukrayna ekonomisi iflas edebilir: Ukrayna ekonomisinin oldukça yüksek bir borcu bulunuyor. Geçtiğimiz dönemde 13 milyar dolar yardım aldı. 2015'te de 16 milyar dolar daha borçlanması bekleniyordu. Yardım lar olmazsa ülke iflasa sürüklenebilir. Ekonominin çökmemesi için acil paraya ihtiyaç var.
Gelişmekte olan ülkeleri zorlar: Ukrayna anlaşmazlığı gelişmekte olan ülkelerde yaşanan kırılganlığın olduğu bir döneme denk geldi. Bu nedenle krizin bu ülkelere de sıçrayabileceğinden korkuluyor. Kriz büyük borçlar veren Rus bankalarını da sarsacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırım kaza raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN