Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekosavaşa kılpayı

Giriş Tarihi: 5.3.2014

Dünya ekonomik savaşın kıyısından döndü. Rusya- ABD arasında başlayan "Ambargo uygularız", "Biz de doları bitiririz" atışması birliklerin çekilmesiyle şimdilik tatlıya bağlanmışa benziyor

Rusya ile Urayna arasındaki gerginliğin merkezindeki Kırım krizi, dün ekonomide adeta savaş havası estirdi. Dünyanın en büyük ekonomilerinin birbirini tehdit etmesiyle tırmanan gerginlik Rusya'nın Kırım'daki birliklerini çekmesiyle yerini 'ateşkes'e bıraktı.

'DOLARI BİTİRİRİZ'

Her şey ABD Başkanı Barack Obama'nın Rusya'yı izole edip ekonomik ve diplomatik yaptırım uygulayacağı tehdidiyle başladı. Avrupa ve ABD, Ruslar'ın Batı bankalarındaki parasını dondurmakla tehdit edince Rusya'nın resti gecikmedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ekonomi danışmanı Sergey Glaziyev, "ABD'nin küresel finans sistemindeki dominant rolünü bitiririz. ABD savurduğu tehdidi pratikte hayata geçirmeye kalkışırsa Rusya dolardan vazgeçerek, başka döviz türlerine yönelecektir. Kendi ulusal hesap sistemimizi kurarız" dedi.

TAM TOPARLANIYORDUK

Glazyev, ayrıca ABD'ye ekonomik bağımlılığı sıfıra indireceklerini de belirtti. Ancak açıklamadan hemen sonra Kremlin'den "Glazyev danışmanımız ancak belirttiği görüşler resmi görüşümüz değil. Akademisyen olarak görüş belirtmiştir" açıklaması geldi. Avrupa Birliği'nde de gün içinde çeşitli açıklamalar geldi. Avrupa Birliği'nden "Rus yetkililerin ve vatandaşlarının hesaplarını dondurmak, ne hukuki ne de etik açıdan doğru" mesajı geldi. Ayrıca İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'un sızan bir belgede Rusya'ya ambargonun İngiltere'nin Ukrayna politikası olamayacağı ve Batı için ambargonun zorlukları anlatıldı. Rusya'nın en büyük korkusu ise 2013'te yüzde 1.3'le yavaşlayan ekonominin durgunluğa girmesi.

NEDEN GERİ ADIM ATILDI ?
Bir tarafta dünyanın en büyük enerji tüketicisi diğer tarafta ise en büyük üreticisi olduğu için birbirlerine bağlılar.
Avrupa'nın doğalgazının yüzde 25'i Rusya'dan geliyor.
AB ve APEC ambargo uygularsa Rusya'nın ihracatının yüzde 70'i yani 378 milyar dolar bir anda kül oluyor.
Rusya'nın elinde 500 milyar dolarlık döviz rezervi var.
Rusya yabancı sermaye çıkışından muzdarip. İki yılda ülkeden 60 milyar dolar çıktı.
Rusya'nın rubleyi korumaya çalışması ekonomiyi durgunluğa sürükleyecek.
Toparlanma aşamasındaki Avrupa yeni bir krize daha girmek istemiyor.

PİYASALAR RAHAT BİR NEFES ALDI
Kırım krizi piyasaları da allak bullak etti. Dün Rusya'nın birliklerini geri çekmesiyle oluşan iyimser havanın etkisiyle Brent petrolün varil fiyatı 111.08 dolara geriledi. Altın da 4 ayın zirvesinden geri dönerek bin 336 dolara kadar geriledi. Böylece altın dört ayın zirvesinden geri döndü. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, iyimserlikle birlikte yüzde 3.01 puanlık artışla günü 63 bin 30 puandan kapattı. Dolar gevşedi, 2.21 TL'ye indi. Avrupa borsalarında yüzde 3'lere varan artışlar olurken Rusya Borsası da yüzde 5.93 yükseldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekosavaşa kılpayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN