Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk girişimci büyük motor üretimi için düğmeye bastı

Almanya'da mühendislik hizmeti veren Yaver Holding'in sahibi Yaver Demir, Türkiye'de ağır sanayi, tren ve gemiler için motor üretecek. Demir "Yılda 200 adetlik üretim planlıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 6.3.2014
Almanya'da elektrik mühendisliğinden mezun olur olmaz kendi işini kurarak dev Alman firmaların fabrikalarını Türkiye'ye taşıyan Yaver Demir, yurtdışında kurduğu geniş organizasyondan sonra Türkiye'ye yatırım için düğmeye bastı. Almanya'dan İngiltere'ye 10 ülkede mühendislik hizmeti veren Yaver Holding, Türkiye'de ağır sanayiye yönelik olarak motor üretecek.

TREN VE GEMİDE KULLANILACAK

8'den 20 silindire kadar 5 motor çeşidini de üreteceklerini söyleyen Demir, "16 silindir modelimiz dünyada Kawasaki'den sonra ikinci sıraya oturdu. Şimdi bu motorun parçalarını İngiltere ve Almanya'ya sipariş ettik. Tedariğin yüzde 70'ini Türkiye'den sağlayacağız, montaj eylülde yapılacak. Bu motor tren, gemi, elektrik üretimi ve sanayide kullanıcak" dedi. Yılda 200 motor üretmeyi hedeflediklerini dile getiren Demir, şöyle konuştu: "Aynı zamanda Güneydoğu'da 8 HES kurmak için de harekete geçtik. Baraj alanında anahtar teslim projeler alarak bölgede sekiz barajın yapımını yönetmeyi planlıyoruz."

TEKNİK ÜNİVERSİTE AÇMAK İSTİYOR
Yaver Demir, Türkiye'de teknik üniversite kurmak için de kolları sıvadıklarını açıkladı. Vakıf için çalışmaların başladığını kaydeden Demir, "Dünya çapında çalışabilecek kalitede mühendisler yetiştirmek istiyorum. Hedefim yılda 10 bin öğrenciyi mezun etmek. Alman mühendislik kalitesini buraya taşıyacağım. İstanbul'da yer arayışımız var. Üniversite, motor üretimi ve laboratuvarın bir arada olacağı bir yer arıyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk girişimci büyük motor üretimi için düğmeye bastı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN