Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM Barış Gücü Türk Cobra'larla güçlenecek

Giriş Tarihi: 7.3.2014 12:23

Dünyanın kritik bölgelerinde görev yapan Birleşmiş Milletler barış güçleri, Otokar'ın dünyaca tanınan zırhlı aracı Cobra'ları kullanacak.

Otokar'dan yapılan açıklamaya göre, dün KAP'a bildirilen, yedek parça ve kullanıcı eğitimleri dahil 24,6 milyon dolarlık siparişe konu olan araçlar Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nde kullanılacak.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, dünya çapında kabul görmüş, modern orduların tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek yapı ve özelliklerde tasarlanmış Cobra aracı ile önemli bir siparişe daha imza attı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, yüzde 100 Türk sermayeli milli bir şirket olarak tasarladıkları ve ürettikleri ürünleri ihraç etmenin gururunu yaşadıklarını belirtti. Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük kara araçları tedarikçisi olmalarının yanı sıra araçlarının 5 kıtada 30'a yakın ülkede kullanıldığı bilgisini veren Görgüç, "Özellikle Cobra aracımız kendi sınıfında dünyada rakipsiz bir araç, şu anda 15 ülke gücünde aktif olarak hizmet veriyor. Cobra'nın başarılı performansı yeni siparişler için referans oluyor. Yeni aldığımız sipariş de mevcut bir kullanıcımız tarafından Birleşmiş Milletler barış gücünde kullanılmak üzere verildi. 3 - 4 tondan 60 tona kadar olan ürün ailemiz ile ülkemize hizmet etmek ve yurtdışında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Otokar'ın 2013 yılını çok iyi geçirdiğini ve 2014 yılı ilk çeyreğinde de böyle bir sipariş almaktan dolayı çok mutlu olduklarını vurgulayan Görgüç, şunları kaydetti:

"2013 yılında yüzde 40'lık rekor bir büyüme elde ettik. 50. yılımızı kutladığımız 2013'te 117 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Otokar olarak son beş yıldır ciromuzun yüzde 4'e yakın kısmını Ar-Ge'ye ayırıyoruz. 2013 yılı Ar-Ge harcamamız da yaklaşık 50 milyon lira olarak gerçekleşti. Türkiye'nin en fazla patent başvurusu yapan ilk 20 firması arasında yer alıyoruz. Geçtiğimiz günlerde otomotiv alanında en başarılı Ar-Ge Merkezi ödülünü aldık. Kendi teknolojimizi geliştirerek ürünlerimizde yerli ve milli kimlik özelliklerini koruma vizyonu ile savunma sanayiinde ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmayı hedefliyoruz."

Cobra

Bu arada verilen bilgiye göre, sınıfında hareket kabiliyeti, yüzebilme kabiliyeti, koruma ve modülerlik bakımından dünyadaki tek örneği olduğu belirtilen Cobra modüler yapısı, üstün beka kabiliyeti, koruma seviyesi ile dikkat çekiyor. Otokar'ın 1990'lı yılların sonunda tasarladığı COBRA bugün dünyada 15 ülkede aktif olarak kullanılıyor, özellikle Birleşmiş Milletler güçlerince en çok tercih edilen araçlardan biri olarak hizmet veriyor.

Monokok yapıdaki geniş açılı zırhlı gövdesi ile özellikle patlayıcı ve mayınlara karşı kendi sınıfındaki araçlar arasında ön plana çıkan Cobra, bağımsız süspansiyonu, sürekli 4x4 çeker özelliği, patlamaz tipteki lastikleri gibi pek çok unsurla benzersiz bir taktik tekerlekli zırhlı araç olma özelliğini taşıyor. Yüksek hareket kabiliyeti, üstün motor performansı, hızlı ve kolay iniş biniş sağlayan kapıları, gündüz ve gece hareket imkanı, gerektiğinde havadan taşınabilme özelliği ile Cobra, birçok farklı ülkenin silahlı kuvvetlerinin görev ve ihtiyaçlarını karşılayacak özellikleri üzerinde taşıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM Barış Gücü Türk Cobra'larla güçlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN